AGH uruchomiła własną sieć 5G. "Lista proponowanych usług zdaje się nie mieć końca"
Uruchomienie sieci 5G na krakowskiej AGH jest wynikiem zakończenia projektu o nazwie „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”. W przedsięwzięciu wzięły udział różne uczelnie i instytuty z całej Polski, w tym Politechnika Warszawska, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Wrocławska i Gdańska, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Akademia Górniczo-Hutnicza.
Prof. Jerzy Lis, rektor AGH podkreśla znaczenie projektu dla szybkiego rozwoju technologii i wskazuje na przyszłe masowe wdrażanie rozwiązań 5G przez krajowych operatorów. Spodziewany jest też wzrost liczby prywatnych sieci 5G, które będą rozwijane przez firmy i instytucje publiczne.
– Sieć 5G w AGH pozwoli nam z wyprzedzaniem przeprowadzać szereg testów, badań i analiz istotnych zarówno z punktu widzenia operatora, jak i użytkownika końcowego – typu opóźnienie transmisji danych, szybkość przesyłanych informacji, możliwość wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji czy łączność między urządzeniami – wyjaśnia prof. Lis.