Finlandia pierwszym krajem na świecie z cyfrowym paszportem
Finlandia jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził w życie innowacyjne rozwiązanie, mające ułatwić podróżowanie. Już od 28 sierpnia bieżącego roku obywatele tego europejskiego kraju mogą przejść kontrolę graniczną bez posiadania papierowego paszportu, pokazując jedynie elektroniczny dokument podróży w telefonie komórkowym.
Nieprzypadkowo Finlandia na arenie europejskiej uchodzi za kraj rozwinięty gospodarczo, co widać na wielu płaszczyznach. Jedną z gałęzi gospodarki jest turystyka, w którą także inwestują, aby ułatwić swoim obywatelom przemieszczanie się między krajami, a turystów zachęcić do odwiedzania ich państwa. Między innymi w tym celu, a także w ramach postępującej cyfryzacji państwa, na lotnisku Helsinki-Vantaa rozpoczął się pilotaż unijnego projektu cyfrowych dokumentów podróży (DTC Digital Travel Credentials), które mają ułatwić przemieszczanie się między państwami oraz przyspieszyć odprawy graniczne. Mogą w nim wziąć udział obywatele Finlandii, którzy udają się samolotami linii lotniczej Finnair do Wielkiej Brytanii. Konkretnie mowa o podróżach do trzech miasta - do Londynu, Manchesteru i Edynburga.
Jak informuje fińska straż graniczna: „Do przejścia kontroli granicznej szybko i płynnie, bez stania w kolejkach potrzebna jest osobista rejestracja udziału w pilotażu w komisariacie policji oraz aplikacja na smartfona z systemem Android lub iOS.”
Cyfrowy paszport, który zarejestrujemy w pilotażu, posłuży także w drodze powrotnej z Wielkiej Brytanii do Finlandii. Finowie innowacyjny cyfrowy paszport będą mogli testować do końca lutego 2024 r. Jesienią do programu przystąpi kolejny europejski kraj. Mowa o Chorwacji, która planuje uruchomić możliwość skorzystania z cyfrowych dokumentów podróży w porcie lotniczym im. Franja Tudmana w Zagrzebiu, który od lat jest jednym z największych turystycznych hubów w tej części Europy. Warto na koniec podkreślić, że innowacyjny program pilotażowy w Finlandii jest także częściowo finansowany przez Unie Europejską, która na ten projekt przeznaczyła kwotę 2,3 mln euro (ok. 10,2 mln zł) i jej przedstawiciele deklarują, że kwoty te będą sukcesywnie zwiększane, aby w ciągu 10-15 lat podróżowanie z e-paszportem w telefonie stało się całkowitą normą.