Francuska odpowiedź na Starlinka. Nowy gracz na rynku internetu i połączeń satelitarnych
Francuska firma Eutelsat Communications ogłosiła finalizację połączenia z brytyjską OneWeb, globalną siecią łączności satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Fuzję zatwierdziło nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy w Paryżu. W wyniku transakcji powołano do życia Grupę Eutelsat. Europejski gigant satelitarny, który powstanie po fuzji obu przedsiębiorstw, ma się stać rywalem dla założonego przez Elona Muska - SpaceX. Po połączeniu firma ma wygenerować około 1,2 mld dolarów przychodu.
OneWeb chce rozprowadzić 648 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, które umożliwiłyby przesyłanie łączy szerokopasmowych do obszarów wiejskich z ograniczonym dostępem do Internetu. Obecnie na orbicie znajduje się 428 satelitów, które będą teraz połączone z 36-osobową flotą satelitów na orbicie geostacjonarnej Eutelsat. Firma od dawna uważana jest za konkurenta ogromnego projektu internetu satelitarnego Starlink SpaceX własnego Projektu Kuiper Amazona.
„To połączenie przyspiesza naszą misję dostarczania łączności, która zmieni życie na dużą skalę i stworzy szybko rozwijającą się, dobrze finansowaną firmę, która będzie nadal przynosić znaczącą wartość dla naszych akcjonariuszy” - powiedział dyrektor generalny OneWeb Neil Masterson
Grupa Eutelsat chce być światowym liderem w komunikacji kosmicznej. Flota satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej Eutelsata (GEO) z m.in. kanałami telewizyjnymi, zostanie połączona z satelitami LEO OneWeb, aby zaoferować klientom zintegrowane usługi łączności. Sieć OneWeb jest już aktywna i ma mieć zasięg globalny do końca 2023 roku. Dzięki fuzji Grupa Eutelsat otworzy się na nowe rynki i usługi dla klientów, w tym łączność stacjonarną (dosył, sieci korporacyjne), usługi rządowe i łączność mobilną (morską i pokładową).
Grupa Eutelsat twierdzi, że usługi świadczone na rzecz nadawców i dostawców płatnej telewizji pozostaną częścią jej działalności. Mają się też pojawiać nowe rozwiązania, łączące tradycyjną telewizję ze streamingiem. Grupa Eutelsat prognozuje, że połączony podmiot zanotuje dwucyfrowy wzrost przychodów w perspektywie średnio i długoterminowej, przekraczając około 2 mld euro w 2027 roku. Skorygowana EBITDA nowej firmy wzrośnie w tym samym czasie w dwucyfrowym CAGR, przewyższając wzrost przychodów.
Warto przypomnieć, że o znaczeniu satelitarnych łączy internetowych najlepiej świadczy fakt, że już w pierwszych dniach inwazji Rosji na Ukrainę system Starlink był w stanie zagwarantować łączność nawet na terenach, na które poszło uderzenie rosyjskich wojsk.
Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój firmy Elona Muska, działania nowego podmiotu OneWeb, a także fakt, iż założyciel Amazona Jeff Bezos zamierza umieścić na orbicie konstelację Kuiper z 3,2 tys. satelitów, a Chiny rozwijają system Guowang - jesteśmy świadkami kolejnej wojny technologicznej oraz wyścigu największych mocarstw tego świata, które z coraz większą śmiałością rozpychają się w kosmosie.