Japońscy badacze rozpracowali język kur. Nowe zastosowanie AI w nauce

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Tokio przebadał emocje kur, żeby nawiązać w przyszłości międzygatunkowy kontakt. Odkrycia były możliwe dzięki narzędziom opartym na AI.

Japońscy badacze rozpracowali język kur. Nowe zastosowanie AI w nauce

Badania nadzorował profesor Adrian David Cheok, który zasłynął pracą badawczą na robotycznym seksem przyszłości. Cheok szczegółowy opis badań i wnioski opublikował w czasopiśmie naukowym Research Sqaure.

– Przeprowadziliśmy nasze badania na próbie 80 kur, starannie rejestrując i analizując ich dźwięki w różnych warunkach. Aby zapewnić dokładność interpretacji naszego systemu, współpracowaliśmy z zespołem ośmiu psychologów zwierząt i lekarzy weterynarii, którzy dostarczyli ekspertyzy dotyczącej stanów emocjonalnych zwierząt– czytamy w raporcie. 

Zespół wykorzystał zaawansowanie modele matematyczne sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które dzięki danym osłuchowym, potrafią z 80-procentowaą dokładnością rozróżniać osiem stanów emocjonalnych kur: głód, strach, gniew, zadowolenie, ekscytację i rozpacz.

Naukowcy zasilili sztuczną inteligencję 100 godzinami nagrań dźwięków wydawanymi przez kury, a każdy z nich oznaczyli odpowiednim stanem emocjonalnym. Następnie przekazali AI kolejne sto godzin nagrań, aż technologia była w stanie w większości przypadków prawidłowo nazwać uczucie.

Bogactwo ptasiego języka

Te obiecujące badania mają jednak swoje ograniczenia. Po pierwsze, zbiór danych używany do treningu prawdopodobnie nie uwzględnia jeszcze pełnego zakresu stanów emocjonalnych kur. Istnieją już badania, które wykazały wysoką inteligencję tych niepozornych zwierząt, zdolności liczbowe, a nawet samoświadomość.

Po drugie, zdaniem japońskiego zespołu, wykrywanie emocji wyłącznie na podstawie dźwięków może nie oddać pełnego obrazu. Żeby lepiej zrozumieć kury, pod uwagę wziąć jeszcze trzeba ich język ciała i interakcje społeczne.  Model trzeba również zbadać na innych odmianach tych zwierząt. Różne rasy mogą bowiem wykazywać inne wzorce dźwiękowe i unikalne emocje.

Humanitarne narzędzie przyszłości

Prace nad porozumieniem między ludźmi a zwierzętami mają duży potencjał w dziedzinie etologii i zoopsychologii. System zdolny do interpretowania stanów emocjonalnych kur może mieć wiele praktycznych zastosowań. Na przykład w hodowli drobiu, poprawie warunków życia zwierząt lub zwiększeniu wydajności produkcji jaj.

– Te badania nie tylko otwierają nową drogę do zrozumienia i poprawy dobrostanu zwierząt, ale także stanowią precedens dla dalszych badań w dziedzinie komunikacji między gatunkami z wykorzystaniem AI – przekonują naukowcy.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.