Przegląd tygodnia 21.11: OpenAI zwalnia Sama Altmana; nasze wrażenia z Web Summit 2023

Sam Altman nie jest już CEO OpenAI. O tym, dlaczego, kto go zastąpi i jak wpłynie to na branżę AI, przeczytacie w najnowszym przeglądzie tygodnia. Ponadto piszemy o naszych wrażeniach z Web Summit 2023 w Lizbonie, negocjacjach AI z AI oraz obawach polskich przedsiębiorców. Zapraszamy.

Przegląd tygodnia 21.11: OpenAI zwalnia Sama Altmana; nasze wrażenia z Web Summit 2023

Od Redakcji

Sam Altman 17 listopada 2023 r. przestał być dyrektorem generalnym OpenAI, a jego nagłym odejściem ze stanowiska żyje cała branża technologiczna. Oficjalną przyczyną zwolnienia jest "brak zaufania" do Altmana ze strony zarządu, ale biorąc pod uwagę ostre reakcje zarówno pracowników OpenAI, jak i inwestorów związanych z firmą, decyzja ta nie należy do popularnych. Więcej na ten temat przeczytacie w sekcjach Przegląd wiadomości tygodnia i Redakcja Digitized poleca.

Zwolnienie Altmana to jednak niejedyne głośne odejście CEO związanego z branżą technologiczną. Pod koniec października w następstwie kryzysu wizerunkowego ze stanowiska dyrektora zarządzającego konferencji Web Summit ustąpił Paddy Cosgrave. Jak wpłynęło to na samą imprezę? Naszą relację z Web Summit 2023 w Lizbonie przeczytacie w sekcji Redakcja Digitized poleca.

Zapraszamy do lektury!


Przegląd wiadomości tygodnia

Sztuczna inteligencja (AI)

OpenAI. Sam Altman zwolniony ze stanowiska CEO. Jest już oficjalny zastępca

17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Wiadomość ta zaskoczyła zarówno pracowników spółki, jak i przedstawicielstwo jej głównego inwestora – Microsoftu. W oficjalnym komunikacie zarząd OpenAI przekonuje jednak, że Altman "nie był konsekwentnie szczery w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków", w wyniku czego "zarząd stracił już zaufanie do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI". 20 listopada 2023 r. nowym CEO OpenAI został Emmett Shearbyły dyrektor generalny platformy Twitch. Shear nazwał we wpisie na X możliwość pracy w OpenAI "jedyną okazją w życiu", ale podkreślił jednocześnie, że rozstanie z jego poprzednikiem zostało "poprowadzone bardzo źle" i "naruszyło zaufanie" do zarządu.

Pracownicy OpenAI grożą odejściami, jeśli zarząd firmy nie poda się do dymisji

Nagłe zwolnienie Sama Altmana z funkcji dyrektora generalnego OpenAI pociągnęło za sobą niespodziewane konsekwencje. Ponad siedemset trzydzieścioro pracowników i pracowniczek firmy wystosowało oficjalny list do zarządu spółki, w którym grożą odejściem z pracy i przejściem do Microsoftu. By tego uniknąć, cały zarząd musi podać się do dymisji i przywrócić na stanowiska Sama Altmana oraz Grega Brockmana.

ChatGPT ma nowego konkurenta. Samsung zaprezentował chatbota AI o nazwie Gauss

Podczas konferencji AI Forum w swoim centrum badawczo-rozwojowym w Seulu Samsung zaprezentował swój pierwszy model generatywnej sztucznej inteligencji – Samsung Gauss. Nazwa narzędzia nawiązuje do niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa i odzwierciedla ostateczną wizję firmy dotyczącą rozwoju dużych modeli językowych. Jej głównym założeniem jest "czerpanie ze wszystkich zjawisk i wiedzy na świecie w celu wykorzystania mocy sztucznej inteligencji do poprawy życia konsumentów", czytamy w komunikacie prasowym Samsunga.

Turbodoładowana AI. Wielka Brytania inwestuje w trzy nowe superkomputery

Wielka Brytania zapowiedziała, że do 2025 roku wybuduje trzy nowe superkomputery, dzięki czemu stanie się europejskim potentatem w tym obszarze. Maszyny powstaną dzięki środkom o wartości 1,1 mld dolarów i będą pracować w trzech miastach: w Bristolu, Cambridge i Edynburgu.

AI vs AI. Sztuczna inteligencja wynegocjowała umowę prawną bez udziału człowieka

Zajmująca się sztuczną inteligencją brytyjska firma Luminance stworzyła system automatycznej analizy i modyfikacji dokumentów oparty na dużym modelu językowym (LLM). W praktyce narzędzie wpływa na zdolność AI do samodzielnego negocjowania umów z inną sztuczną inteligencją, przy wykluczeniu udziału człowieka. Luminance twierdzi, że jest to pierwsza w historii próba negocjacji umowy oparta na sztucznej inteligencji. Potwierdza też, że model został przygotowany w oparciu o 150 milionów dokumentów prawnych, aby dostarczyć AI jak najwięcej informacji prawniczych.

Rynek pracy i prowadzenie biznesu

Barometr Polskiego Rynku Pracy 2023. Komfort pracowników i obawy przedsiębiorców

Z najnowszego Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service wynika, że 46% pracowników i pracownic dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoją sytuację na rynku. Jako neutralną określa ją co trzeci zatrudniony, a jako złą lub bardzo złą – zaledwie 16% respondentów. Można zatem mówić o dużym optymizmie wśród pracowników, który widoczny jest również w prognozach na kolejny rok. 45% osób nastawia się, że ich pozycja się nie zmieni, 13% liczy na poprawę, a tylko 16% spodziewa się pogorszenia. Wśród przedsiębiorców nastroje nie są jednak tak dobre. 35% z nich obawia się pogorszenia sytuacji ich firmy w 2024 roku. To co prawda o 13 punktów procentowych mniej niż w poprzedniej edycji badania, ale wciąż trudno mówić o optymizmie.

Cyfryzacja pracy. Czy polskie firmy są gotowe na Krajowy System e-Faktur?

Na 10 miesięcy przed wprowadzeniem obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), Symfonia i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) opracowały raport Cyfryzacja sektora MŚP w Polsce. Celem badania było sprawdzenie, jak w 2023 r. pośród przedsiębiorców przedstawia się świadomość dotycząca cyfryzacji firm i jej poziom wdrożenia. Z badania wynika, że 44% respondentów jako główną korzyść płynącą z cyfryzacji wskazuje wzrost efektywności pracy. Zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko dostrzega 33% badanych. Jedynie 19% ankietowanych widzi w digitalizacji potencjał na zwiększenie przychodów firmy. Jednak niemal połowa badanych (46%) obawia się kosztów związanych z cyfryzacją swojej organizacji.

Biznes w USA. NCBR otwiera nabór do programu akceleracyjnego w Nevadzie

NCBR-Nevada Acceleration Program (NCBR-NAP) to ogólnopolska inicjatywa akceleracyjna, wynikająca z Memorandum o współpracy między Polską a Nevadą. Program skupia się na wspieraniu młodych firm technologicznych zarejestrowanych w Polsce, których staż mieści się w przedziale od 6 miesięcy do 6 lat. NCBR poszukuje ambitnych firm technologicznych, które chciałyby skorzystać ze wsparcia doświadczonych mentorów ze stanu Nevada. Celem programu jest zdobycie umiejętności w zakresie rozwijania działalności gospodarczej na amerykańskim rynku. Dzięki niemu przedsiębiorcy poznają tajniki budowania relacji z kluczowymi partnerami.

Zmieniasz pracę? Oto 7 cech, których pracodawcy poszukują najbardziej

W najnowszym raporcie ManpowerGroup ujawniono, że dla 41% pracodawców na całym świecie decydującą rolę odgrywa poczucie odpowiedzialności i rzetelności u potencjalnych kandydatów. Kolejne 37% zwraca uwagę na umiejętności komunikacji, współpracy i pracy zespołowej. Kreatywność (32%) oraz umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów (30%) również odgrywają istotną rolę w kryteriach selekcji kandydatów. 

Marketing i reklama

Raport IAB Polska: Rynek reklamy online z dwucyfrowym wzrostem

Rok 2023 był dla reklamy online wyjątkowo owocny. Po kłopotach, jakie przyniosły ze sobą wydarzenia z ubiegłego roku, rynek odzyskał zamrożone budżety, a dynamika wzrostu w ujęciu rocznym skoczyła z 5% do 12%. W pierwszym półroczu 2023 roku wydatki na reklamę online wzrosły o prawie 400 mln zł w ujęciu rok do roku, wynika raportu IAB Polska/PwC AdEx. Dzięki temu wartość cyfrowego rynku reklamowego osiągnęła prawie 3,6 mld zł z dynamiką wzrostu na poziomie 12%. Po pierwszym kwartale roku 2023, w którym odnotowano indeks wzrostu na poziomie prawie 14%, reklama online utrzymała dwucyfrowe tempo rozwojowe. W drugim kwartale wyniosło ono prawie 11%, co przełożyło się na dynamikę w całym półroczu na poziomie 12%.

Duże zmiany na LinkedIn. Koniec z karuzelami postów i linkowaniem w obrazach?

Zaskakująca zmiana dla użytkowników LinkedIna. Według doniesień socialmediatoday.com już w grudniu 2023 roku platforma planuje wycofać publikowanie karuzeli postów. To jednak nie koniec nowości, ponieważ niedostępne będzie też udostępnianie filmów profilowych i linkowanie w obrazie. 

Giganci technologiczni a prawo i regulacje

Uber i Lyft zapłacą 328 mln dolarów za "kradzieże wypłat" kierowców

Sąd stanu Nowy Jork zawarł porozumienie z platformami Uber i Lyft. Efektem tego będą rekompensaty dla kierowców, które wynoszą 328 mln dolarów. Biuro Prokuratora Stanowego podkreśliło, że jest to największa ugoda, jaką kiedykolwiek uzyskano w sprawie nieprawidłowości w obszarze odszkodowań. 

Apple ugięło się pod presją. RCS będzie dostępny na iPhone'ach

Po latach presji ze strony Google i innych firm, a ostatnio także instytucji europejskich, Apple planuje wdrożenie standardu Rich Communication Services (RCS). Rzecznik Apple potwierdził, że wsparcie dla RCS pojawi się w przyszłym roku i będzie działać „równolegle z iMessage”. Dzięki temu usprawni komunikację między użytkownikami iPhone’ów i urządzeń z Androidem. iMessage nadal będzie domyślnym sposobem komunikacji iPhone’a z iPhonem, a RCS będzie zastępować istniejące standardy SMS i MMS. Jednak w razie potrzeby wiadomości SMS i MMS pozostaną dostępne w trybie awaryjnym.

Apple zapłaci 25 mln dolarów kary za dyskryminację

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzucił firmie Apple naruszenie przepisów antydyskryminacyjnych przy zatrudnianiu pracowników. Przedsiębiorstwo zgodziło się zapłacić do 25 mln dol. kary – podaje theverge.com. 18,25 mln dolarów zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów odszkodowania, a pozostałe 6,75 mln stanowi karę cywilną. Departament Sprawiedliwości stwierdził, że Apple naruszyło ustawę o imigracji i obywatelstwie podczas rekrutacji w ramach programu stałego certyfikatu pracy (PERM), który pozwala firmom zatrudniać cudzoziemskich pracowników na stałe w USA.

TikTok we współpracy z Demagogiem zwalczają dezinformację

TikTok w październiku 2023 roku rozpoczął współpracę z Demagogiem, organizacją fact-checkingową, w ramach stałych działań na rzecz walki z dezinformacją. Organizacja poinformowała o tym w listopadzie 2023 roku w informacji prasowej. Demagog wspierał już TikToka przez publikowanie filmów edukacyjnych na temat rozpoznawania i zwalczania dezinformacji podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. 

Redakcja Digitized poleca

Web Summit 2023, czyli produkt niezgodny z opisem [RELACJA]

2,6 tys. startupów, ponad 1,2 tys. inwestorów i partnerów oraz ponad 2 tys. przedstawicieli i przedstawicielek mediów – w tym redakcja Digitized. Pod względem frekwencyjnym konferencja Web Summit 2023 okazała się dużym sukcesem. Między 14 a 16 listopada lizbońską Altice Arenę oraz pobliskie namioty targowo-wystawowe odwiedziło łącznie ponad 70 tys. osób ze 153 krajów – najwięcej w historii imprezy. Mimo to sama konferencja wypadła raczej miałko i niemrawo i okazała się z naszego punktu widzenia dość dużym rozczarowaniem.

– Poza jednym przykładem, nie usłyszałem żadnej pozytywnej opinii na temat prezentacji [które odbywały się w trakcie wydarzenia - red.]. Konferencje mogę polecić więc głównie ze względu na atmosferę wokół i ludzi, których przyciąga – przekonuje Bartosz Duchiński, partner zarządzający w agencji digitalowej MU Group oraz współzałożyciel i CTO Digitized.im.  

Więcej o naszych wrażeniach przeczytacie tutaj.


"To dobry pracownik, ale na poziomie juniora". Dlaczego AI nie zastąpi content managerów?

Błędy to pierwszy element, który sprawia, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie w pełni zastąpić człowieka. Grupy i fora poświęcone AI pełne są rozmów z ChatGPT, który podaje przepis na zupę z gwoździ, wymyśla autorów książek czy kreuje dane z raportów, które nigdy nie powstały. Dlaczego? Bo został stworzony po to, by udzielać nam odpowiedzi. Jeśli ich nie zna, to je wytwarza.

Dlatego w razie błędów w produkcji treści, tak samo jak we wspomnianej fabryce, człowiek jest niezbędny. Można jednak śmiało założyć, że z czasem błędy te będzie można wyeliminować. Co zatem świadczy o tym, że sławny ChatGPT czy inne narzędzia, które działają w oparciu o AI, nie zastąpią jeszcze człowieka, który zajmuje się content marketingiem?

Więcej na ten temat przeczytacie w tekście Justyny Bakalarskiej-Stankiewicz.


Finansowanie startupów. Od 10 listopada zdobycie funduszy będzie jeszcze trudniejsze

Istotne dla rozwoju startupów w Polsce zmiany weszły w życie 10 listopada 2023 r. Tego dnia zaczęły obowiązywać cztery nowe przepisy kodeksu spółek handlowych, które zlikwidują możliwość korzystania z crowdfundingu udziałowego przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przewidziane rozwiązania zakazują m.in. promocji i reklamy nabycia udziałów oraz objęcia nowych udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarówno oferta nabycia, jak i objęcia nowych udziałów, nie może być składana nieoznaczonemu adresatowi. 

Więcej na ten temat w tekście Mateusza Wierzbickiego.


Kim jest Sam Altman i jak jego zwolnienie wpłynie na branżę AI?

Zwolnienie Sama Altmana z funkcji CEO OpenAI wywołało prawdziwą burzę w branży AI. Jak na nią to wpłynie i dlaczego wszyscy powinniśmy się tym przejmować? O tym przeczytacie w przekrojowym materiale serwisu The Converstation.

Who is Sam Altman, OpenAI’s wunderkind ex-CEO – and why was he fired?
It has been an epic backstabbing scene worthy of the HBO drama Succession.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.