Rekord bankructw firm w Polsce w 2023 r. Co przyniesie rok 2024?

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface, zauważa, że wzrost liczby niewypłacalnych firm w Polsce jest odzwierciedleniem ogólnej sytuacji makroekonomicznej kraju. Według jego analiz rok 2024 może być równie trudny dla polskiego biznesu. Rosnące koszty operacyjne stanowią poważne wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw, a sektory takie jak budownictwo, handel, transport i produkcja są najbardziej dotknięte tym zjawiskiem.

Rok 2024 niesie niepewność dla przedsiębiorców

Sielewicz przewiduje, że nadchodzące miesiące będą pełne niepewności, zwłaszcza z powodu sytuacji na rynkach zagranicznych. Prognoza Coface wskazuje, że globalny wzrost gospodarczy w 2024 roku osiągnie zaledwie 2,2%, co jest jednym z najniższych wyników od początku XXI wieku, z wyjątkiem okresów spowolnienia gospodarczego spowodowanych kryzysem technologicznym, finansowym i pandemią COVID-19.

„Ceny surowców energetycznych, pomimo że nie są już na tak wysokim poziomie, jak w ubiegłym roku, to nadal przyczyniają się do wyższych kosztów niż w latach przed pandemią” – dodaje Sielewicz.

Polska gospodarka, ściśle związana z międzynarodowym handlem poprzez eksport i uczestnictwo w światowych łańcuchach dostaw, stoi przed wieloma trudnościami. Mimo że jest największą gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej i ma szansę na wzrost dzięki popytowi wewnętrznemu, to jednak przedsiębiorstwa w kraju muszą radzić sobie z narastającymi kosztami operacyjnymi.