Rewolucja w świecie zatrudnienia. Czy AI stworzy czterodniowy tydzień pracy?

Sztuczna inteligencja może skrócić tydzień pracy dla 28% pracowników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Brytyjski think tank Autonomy pokazuje, że taka transformacja nie tylko zwiększy produktywność, ale też pomoże uniknąć bezrobocia i poprawi zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników.

Rewolucja w świecie zatrudnienia. Czy AI stworzy czterodniowy tydzień pracy?

Autorzy raportu prognozują, że wdrożenie sztucznej inteligencji w firmach może potencjalnie skrócić czas pracy z 40 do 32 godzin tygodniowo dla 8,8 mln pracowników w Wielkiej Brytanii i 35 mln w Stanach Zjednoczonych. Kluczowym założeniem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu produktywności i wynagrodzeń pracowników. 

Sztuczna inteligencja skraca czas pracy 

Wprowadzenie do środowiska pracy narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, może nie tylko skrócić czas przeznaczony na pracę, ale również przynieść dodatkowe korzyści społeczne, takie jak redukcja problemów zdrowotnych związanych z pracą oraz stworzenie nowych możliwości zatrudnienia w obszarze nowoczesnych technologii.

„Zbyt wiele badań nad sztuczną inteligencją, nad dużymi modelami językowymi itd. koncentruje się wyłącznie na rentowności lub apokalipsie w wielu branżach. Celem tego badania jest próba pokazania, że kiedy technologia zostaje w pełni wykorzystana, ale jej cel będzie inny, to może ona poprawić funkcjonowanie w miejscach pracy, ale także przywrócić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym” – przekonuje Will Stronge, dyrektor badań w Autonomy powiedział.

Wielka Brytania i USA gotowe na zmiany

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Autonomy apeluje do sektora publicznego i prywatnego, zachęcając do skorzystania z „szansy na stanie się światowymi liderami w przyjmowaniu sztucznej inteligencji w miejscu pracy”. 

Stronge potwierdza to słowami:

„To, co uważam za naprawdę imponujące, to zdecydowana strategia przemysłowa dotycząca sztucznej inteligencji, z centrami automatyzacji, gdzie związki zawodowe, przemysł i eksperci w tej dziedzinie spotykają się, aby powiedzieć - zwiększymy produktywność, a jednocześnie dostarczymy korzyści dla pracowników”.

Z kolei Kongresman Mark Takano, który przedstawił projekt ustawy o 32-godzinnym tygodniu pracy w Kongresie Stanów Zjednoczonych, powiedział:

„Nadchodzą fundamentalne zmiany w naszej sile roboczej z powodu sztucznej inteligencji i automatyzacji. Konieczne będzie działanie rządu, aby zapewnić, że korzyści z efektywności będą odczuwane przez wszystkich pracowników, niezależnie od branży czy poziomu umiejętności”.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.