Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Oto zawody przyszłości związane z AI
– Wpływ sztucznej inteligencji jest bardzo widoczny w branży IT, a w szczególności zauważalny jest wpływ dużych modeli językowych, które są wykorzystywane do generowania tekstów, tłumaczenia, podsumowywania treści, budowy chatbotów, czy też generowania fragmentów kodu systemów IT – powiedział PAP Radosław Bzoma, ekspert Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA (Software Development Association Poland) oraz Prezes Zarządu w Finture.
AI i zawody przyszłości
Bzoma zaznaczył, że dzięki obecności i rozwojowi AI pojawiają się nie tylko nowe aplikacje i rozwiązania, ale także powstają nowe stanowiska pracy. Wśród zawodów, które jego zdaniem będą zyskiwać na popularności, znalazły się m.in. AI Enginneer, Data Scientist czy Machine Learning Engineer. Zaznaczył, że otwierają się też nieznane wcześniej ścieżki kariery.
– Coraz częściej mówi się o tzw. Prompt Engineer. Są to osoby konstruujące zapytania do LLM-ów, w celu uzyskania najlepszych rezultatów – wytłumaczył Bzoma.
Zaznaczył jednak, że nie maleje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu bezpieczeństwa.
– Rozwój mobilnych produktów finansowych i bankowych napędza wzrost popytu na architektów rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa na urządzeniach mobilnych – dodał.
AI a umiejętności przyszłości
Jego zdaniem osoby pracujące w szeroko rozumianym IT powinny rozwijać "umiejętność korzystania z LLM-ów w pracy i umiejętność pisania promptów oraz kompetencje z obszaru cybersecurity awareness". Podkreślił, że ważna jest odpowiednia znajomość całego procesu wytwórczego z uwzględnieniem bezpieczeństwa na każdym etapie realizacji. Dodał, że jest wiele różnych możliwości i źródeł, skąd można czerpać wiedzę.
– Pojawiają się także nowe stanowiska związane z monitorowaniem, optymalizowaniem i zapewnianiem niezawodności systemów: observability engineers, projektujący strategie telemetryczne i wdrażający kompleksowe systemy monitorowania, by zapobiec eskalowaniu problemów – powiedział Radosław Bzoma.
Na koniec dodał, że niektóre umiejętności, mogą także przydać się osobom niemającym nic wspólnego z branżą IT.
– Współpraca z LLMami, daje szansę ułatwienia i usprawnienia pracy wielu osób w różnych obszarach – nie tylko IT. Zachęcamy do testowania tego typu rozwiązań i ich możliwości również osoby spoza tego sektora, wszystkich, którzy pracują z danymi, tekstem czy innymi rodzajami treści, bo to może mieć realne przełożenie na ich pracę w niedalekiej przyszłości – podsumował ekspert.