A-commerce, deep tech, AI. Mapa innowacyjnych trendów według PARP
Globalne inicjatywy
Austria, Niemcy i Izrael aktywnie angażują się w działania na rzecz technologii i ochrony środowiska. Austria wprowadziła program Twin Transition, wspierający firmy w zrównoważonej i cyfrowej produkcji, głównie w sektorze przemysłowym i technologicznym.
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu uruchomiło z kolei konkurs Green Tech, przeznaczając 75 milionów euro na innowacyjne zielone projekty z naciskiem na wzrost konkurencyjności MŚP. Tymczasem Izrael zainwestował 36 milionów szekli w rozwój umiejętności w dziedzinach takich jak AI i czyste technologie, wspierając 20 projektów i rozwijając kompetencje dwóch tysięcy uczestników.
Rozwój startupów
Raport PARP wskazuje też na dynamiczny rozwój młodych, innowacyjnych firm. Na uwagę zasługuje Estonia, która oferuje wsparcie dla startupów specjalizujących się w technologiach deep tech. Celem jest komercjalizacja badań naukowych w obszarach materiałów high-tech, technologii wodorowych, AI, biotechnologii, autonomicznych pojazdach, robotyce i technologii kosmicznej.
Francja natomiast przeznaczyła 50 milionów euro na rozwój startupów w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji, wspierając rozwój algorytmów i modeli dla lepszej analizy danych i automatyzacji procesów.