Globalny rozwój IT. W 2024 r. wydatki w branży wzrosną do ponad 5 bilionów dolarów
Segmenty oprogramowania i usług IT odnotują dwucyfrowy wzrost w 2024 r. głównie dzięki wzmożonym wydatkom na chmurę publiczną. Analitycy Gartnera prognozują, że globalne wydatki na te usługi wzrosną w 2024 r. o 20,4% i podobnie jak w 2023 r., źródłem wzrostu będzie połączenie podwyżek cen chmury publicznej i jej zwiększonego wykorzystania.
Wzrost w całym segmencie oprogramowania napędzą również wydatki na cyberbezpieczeństwo. Według Gartnera 80% firm zamierza w przyszłym roku znacząco zwiększyć inwestycje w ten obszar. Inne sektory, w których nastąpi wzrost inwestycji, obejmują centra danych, komunikację i usługi IT. Co ciekawe, chociaż generatywna sztuczna inteligencja jest obecnie najpopularniejszą technologią w branży, nie wywarła ona jeszcze tak istotnego wpływu na wydatki w całej branży.
– W latach 2023 i 2024 bardzo niewielkie wydatki na IT będą powiązane z generatywną AI. Jednak organizacje w dalszym ciągu będą inwestować w sztuczną inteligencję i automatyzację, by zwiększać efektywność operacyjną i wypełniać luki kadrowe. Szum wokół GenAI wspiera ten trend, ponieważ firmy zdają sobie sprawę, że dzisiejsze projekty AI odegrają kluczową rolę w opracowaniu przyszłych strategii, zanim GenAI stanie się częścią ich budżetów IT w 2025 roku – stwierdził John-David Lovelock, wiceprezes firmy Gartner.
Jednocześnie badania Gartnera wskazują, że 57% firm obawia się wycieku tajemnic w kodzie generowanym przez sztuczną inteligencję. Obawy te podzieją analitycy z firmy IBM. W miarę rozprzestrzeniania się generatywnej sztucznej inteligencji, w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy spodziewają się oni nowych ataków na systemy obsługiwane przez AI. Dla zespołów zajmujących się siecią i bezpieczeństwem, wyzwania związane ze sztuczną inteligencją mogą obejmować konieczność zwalczania dużych ilości spamu i wiadomości e-mail typu phishing, które generuje sztuczna inteligencja.
Według Gartnera firmy, które nie zarządzają konsekwentnie ryzykiem związanym z sztuczną inteligencją, narażają się na poważne niebezpieczeństwo. Niedokładne, nieetyczne lub niezamierzone wyniki AI, błędy procesów i ingerencja zewnętrznych podmiotów, mogą skutkować awariami bezpieczeństwa, stratami finansowymi i wizerunkowymi, a także dużymi szkodami społecznymi.