Intel stawia na AI – sztuczna inteligencja trafi do nowych procesorów

– Sztuczna inteligencja reprezentuje zmianę pokoleniową, dającą początek nowej erze globalnej ekspansji, w której przetwarzanie danych ma jeszcze większe znaczenie dla lepszej przyszłości nas wszystkich – powiedział dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger podczas corocznej konferencji Intel Innovation, która odbywa się już po raz trzeci.

– Dla programistów stwarza to ogromne możliwości społeczne i biznesowe przesuwające granice tego, co możliwe, aby tworzyć rozwiązania dla największych na świecie wyzwań i poprawy życia każdej osoby na planecie – dodał.

Tym razem gwoździem programu jest szereg technologii pozwalających wprowadzić sztuczną inteligencję wszędzie, od procesorów konsumenckich, przez układy serwerowe, a na dedykowanych układach obliczeniowych kończąc. Wzorem konkurencyjnych firm, które obecnie sporo zyskują na ogromnym zainteresowaniu sztuczną inteligencją, Intel zamierza wprowadzić w najbliższych miesiącach szereg produktów, które wyposażone zostaną w dedykowane układy NPU (Neural Processing Unit) wspomagające tego typu obliczenia.

Jednym z kluczowych elementów wystąpienia Pata Gelsingera było zwrócenie uwagi na to, jak produkty Intela pomagają w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Chiński gigant Alibaba już dzisiaj wykorzystuje procesory Intel Xeon oraz układy Intel Gaudi2 w swoich obliczeniach związanych z tzw. generatywną sztuczną inteligencją korzystającą z technologii LLM (jak np. ChatGPT). Nowe procesory Xeon 5. generacji zyskają moduły AI, a także znacznie więcej rdzeni, które pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej ponad dwukrotnie względem obecnych układów 4. generacji. Co najważniejsze, całość procesorów może działać offline z wykorzystaniem NPU wbudowanego w Intel Meteor Lake.  

Dedykowany układ NPU pojawi się także w nadchodzących procesorach Intel Core Ultra o roboczej nazwie Meteor Lake, które zadebiutują jeszcze w tym roku. Zapewni on energooszczędne przyspieszenie obliczeń związanych z AI i lokalne wnioskowanie na komputerze PC, bez potrzeby kontaktu z chmurą obliczeniową. 

– Nasze procesory Core Ultra zadebiutują 14 grudnia i stanowią one punkt zwrotny w planie rozwoju procesorów klienckich Intela. Jest to pierwszy projekt chipletu, który stworzono dzięki technologii Foveros. Oprócz NPU oraz energooszczędności dzięki litografii Intel 4, nowy procesor zapewni lepszą wydajność graficzną dzięki wbudowanemu GPU klasy Intel Arc – podsumowuje Gelsinger.