17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Intel stawia na AI – sztuczna inteligencja trafi do nowych procesorów
Pod hasłem Bringing AI Everywhere wystartowała właśnie konferencja Intel Innovation 2023, na rozpoczęciu której wystąpił Pat Gelsinger i przedstawił najnowsze plany marki w kwestii AI. To między innymi Intel Meteor Lake, czyli największa zmiana w procesorach giganta od 40 lat.
– Sztuczna inteligencja reprezentuje zmianę pokoleniową, dającą początek nowej erze globalnej ekspansji, w której przetwarzanie danych ma jeszcze większe znaczenie dla lepszej przyszłości nas wszystkich – powiedział dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger podczas corocznej konferencji Intel Innovation, która odbywa się już po raz trzeci.
– Dla programistów stwarza to ogromne możliwości społeczne i biznesowe przesuwające granice tego, co możliwe, aby tworzyć rozwiązania dla największych na świecie wyzwań i poprawy życia każdej osoby na planecie – dodał.
Tym razem gwoździem programu jest szereg technologii pozwalających wprowadzić sztuczną inteligencję wszędzie, od procesorów konsumenckich, przez układy serwerowe, a na dedykowanych układach obliczeniowych kończąc. Wzorem konkurencyjnych firm, które obecnie sporo zyskują na ogromnym zainteresowaniu sztuczną inteligencją, Intel zamierza wprowadzić w najbliższych miesiącach szereg produktów, które wyposażone zostaną w dedykowane układy NPU (Neural Processing Unit) wspomagające tego typu obliczenia.
Jednym z kluczowych elementów wystąpienia Pata Gelsingera było zwrócenie uwagi na to, jak produkty Intela pomagają w rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Chiński gigant Alibaba już dzisiaj wykorzystuje procesory Intel Xeon oraz układy Intel Gaudi2 w swoich obliczeniach związanych z tzw. generatywną sztuczną inteligencją korzystającą z technologii LLM (jak np. ChatGPT). Nowe procesory Xeon 5. generacji zyskają moduły AI, a także znacznie więcej rdzeni, które pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej ponad dwukrotnie względem obecnych układów 4. generacji. Co najważniejsze, całość procesorów może działać offline z wykorzystaniem NPU wbudowanego w Intel Meteor Lake.
Dedykowany układ NPU pojawi się także w nadchodzących procesorach Intel Core Ultra o roboczej nazwie Meteor Lake, które zadebiutują jeszcze w tym roku. Zapewni on energooszczędne przyspieszenie obliczeń związanych z AI i lokalne wnioskowanie na komputerze PC, bez potrzeby kontaktu z chmurą obliczeniową.
– Nasze procesory Core Ultra zadebiutują 14 grudnia i stanowią one punkt zwrotny w planie rozwoju procesorów klienckich Intela. Jest to pierwszy projekt chipletu, który stworzono dzięki technologii Foveros. Oprócz NPU oraz energooszczędności dzięki litografii Intel 4, nowy procesor zapewni lepszą wydajność graficzną dzięki wbudowanemu GPU klasy Intel Arc – podsumowuje Gelsinger.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.