Ładna zdolna i piękny kompetentny, czyli błędy poznawcze i stereotypy w rekrutacji
W latach 70. w Filharmonii Nowojorskiej nie grała ani jedna kobieta. Dziesięć lat później stanowiły już 45% zespołu. Jak do tego doszło? Za tę ogromną zmianę odpowiedzialny nie był nagły wzrost muzycznych kompetencji wśród kobiet, ale… parawan. To on oddzielał kandydatki i kandydatów od stereotypów i uprzedzeń przesłuchujących. Czy dziś rekrutacje „w ciemno” mogą przynosić podobne efekty?
Hasło „Jak napisać CV” ma w wyszukiwarce Google’a ponad 3 mln rekordów. W specjalistycznych artykułach można znaleźć informacje na temat szablonów, sekcji i odpowiednich klauzul. Coraz częściej też pada w nich pytanie, „Czy do CV dodawać zdjęcie?”. Kiedyś była to powszechna praktyka, dziś coraz częściej mówi się o tym, że zdjęcie to element, który w CV warto pominąć. Zresztą niejedyny.
Zatrudnię ładnych i szczupłych ludzi
Rekrutacja powinna być maksymalnie obiektywna, a więc w zgłoszeniu oceniane powinny być przede wszystkim doświadczenie i kompetencje. Niestety każda i każdy z nas może ulec błędom poznawczym, które wypaczają rzeczywisty obraz świata. Już dziewczynki w wieku 9-12 lat w zdecydowanej większości uważają, że bycie szczupłą i piękną zapewni im szczęście w przyszłości. I choć nie powinno tak być, to poglądy te nie są wcale dalekie od prawdy.