W latach 70. w Filharmonii Nowojorskiej nie grała ani jedna kobieta. Dziesięć lat później stanowiły już 45% zespołu. Jak do tego doszło? Za tę ogromną zmianę odpowiedzialny nie był nagły wzrost muzycznych kompetencji wśród kobiet, ale… parawan. To on oddzielał kandydatki i kandydatów od stereotypów i uprzedzeń przesłuchujących. Czy dziś rekrutacje „w ciemno” mogą przynosić podobne efekty?
Hasło „Jak napisać CV” ma w wyszukiwarce Google’a ponad 3 mln rekordów. W specjalistycznych artykułach można znaleźć informacje na temat szablonów, sekcji i odpowiednich klauzul. Coraz częściej też pada w nich pytanie, „Czy do CV dodawać zdjęcie?”. Kiedyś była to powszechna praktyka, dziś coraz częściej mówi się o tym, że zdjęcie to element, który w CV warto pominąć. Zresztą niejedyny.
Zatrudnię ładnych i szczupłych ludzi
Rekrutacja powinna być maksymalnie obiektywna, a więc w zgłoszeniu oceniane powinny być przede wszystkim doświadczenie i kompetencje. Niestety każda i każdy z nas może ulec błędom poznawczym, które wypaczają rzeczywisty obraz świata. Już dziewczynki w wieku 9-12 lat w zdecydowanej większości uważają, że bycie szczupłą i piękną zapewni im szczęście w przyszłości. I choć nie powinno tak być, to poglądy te nie są wcale dalekie od prawdy.
Uzyskaj pełny dostęp do magazynu
Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.
Zarejestruj się