Ładna zdolna i piękny kompetentny, czyli błędy poznawcze i stereotypy w rekrutacji

Rekrutacja powinna być obiektywna. Każda i każdy z nas może jednak ulec błędom poznawczym, które wypaczają rzeczywistość. Mamy skłonność do przypisywania osobom atrakcyjnym fizycznie innych pozytywnych cech - inteligencji, poczucia humoru czy wysokich kompetencji. Jak uniknąć pomyłki?

Ładna zdolna i piękny kompetentny, czyli błędy poznawcze i stereotypy w rekrutacji

W latach 70. w Filharmonii Nowojorskiej nie grała ani jedna kobieta. Dziesięć lat później stanowiły już 45% zespołu. Jak do tego doszło? Za tę ogromną zmianę odpowiedzialny nie był nagły wzrost muzycznych kompetencji wśród kobiet, ale… parawan. To on oddzielał kandydatki i kandydatów od stereotypów i uprzedzeń przesłuchujących. Czy dziś rekrutacje „w ciemno” mogą przynosić podobne efekty?

Hasło „Jak napisać CV” ma w wyszukiwarce Google’a ponad 3 mln rekordów. W specjalistycznych artykułach można znaleźć informacje na temat szablonów, sekcji i odpowiednich klauzul. Coraz częściej też pada w nich pytanie, „Czy do CV dodawać zdjęcie?”. Kiedyś była to powszechna praktyka, dziś coraz częściej mówi się o tym, że zdjęcie to element, który w CV warto pominąć. Zresztą niejedyny.

Zatrudnię ładnych i szczupłych ludzi

Rekrutacja powinna być maksymalnie obiektywna, a więc w zgłoszeniu oceniane powinny być przede wszystkim doświadczenie i kompetencje. Niestety każda i każdy z nas może ulec błędom poznawczym, które wypaczają rzeczywisty obraz świata. Już dziewczynki w wieku 9-12 lat w zdecydowanej większości uważają, że bycie szczupłą i piękną zapewni im szczęście w przyszłości. I choć nie powinno tak być, to poglądy te nie są wcale dalekie od prawdy.

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.