Przegląd tygodnia 30.01: rząd powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski
Od Redakcji
Polski rząd nie chce pozostawać w tyle w obszarze rozwoju AI. 29 stycznia na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał do życia zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski. Jego zadaniem będzie opracowywanie rekomendacji wykorzystania AI do usprawniania państwa. Więcej na ten temat przeczytacie w sekcji PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski.
Równolegle organizacja Pracodawcy RP powołała do życia swoje ciało doradcze – Polską Radę Przedsiębiorców. Jej przewodniczącym został Rafał Brzoska, a sama PRP ma odpowiadać m.in. za transparentny dialog z rządem i partnerami społecznymi oraz dążyć do budowania innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości Polski. Więcej na ten temat w sekcji Biznes i startupy w Polsce.
W tym wydaniu Przeglądu tygodnia Digitized piszemy także o fali zwolnień w branży technologicznej, generatywnej AI odpisującej na maile klientów w czasie rzeczywistym oraz o integracji AI z Google Ads.
Zapraszamy!
Przegląd wiadomości tygodnia
PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski
Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, który będzie opracowywał rekomendacje wykorzystania AI dla usprawnienia konkretnych obszarów działania państwa. Zespół topowych naukowców, przedsiębiorców i programistów, którzy odnieśli światowe sukcesy w obszarze AI, będzie na stałe doradzać resortowi. Pomysłodawcą PL/AI jest Miron Mironiuk, do zespołu dołączyli także: Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach.
– Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, że AI zostanie wykorzystana do istotnego ulepszenia funkcjonowania ważnych dla obywateli działań administracji, a w konsekwencji do poprawy życia Polaków – mówił na konferencji inauguracyjnej Krzysztof Gawkowski, wicepremier, Minister Cyfryzacji.
Inicjatorzy grupy określili na start 10 obszarów, w których sztuczna inteligencja ma szansę realnie i mierzalnie usprawnić działanie państwa – to zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, w których AI może pozwolić na zwiększenie efektywności, eliminację barier lub lepsze planowanie. Zespół będzie przygotowywać rekomendacje i dzielić się wiedzą praktyków sztucznej inteligencji z administracją rządową.
– 120 lat temu dzięki wynalezieniu elektryczności, Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj świata. Dzisiaj, dzięki najlepszym inżynierom, to Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia – mówił na konferencji inauguracyjnej Miron Mironiuk, przewodniczący zespołu.