Wypalenie zawodowe: w Polsce zmaga się z nim co czwarta osoba. To europejski rekord
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Jobbli, 55,5% respondentów wymieniło, że główną przyczyną wypalenia zawodowego jest brak wyrozumiałości ze strony przełożonych i zespołu. 47% badanych wskazało na monotonne obowiązki, 43,5% na brak możliwości rozwoju, a 37% na problemy osobiste.
Polska dotknięta wypaleniem zawodowym
61,5% badanych doświadcza uczucia wypalenia zawodowego. Kobiety (24%) w przeciwieństwie do mężczyzn (9%) znacznie częściej argumentują wypalenie brakiem satysfakcji z pracy. Z kolei duże grono badanych mężczyzn, bo aż 72% przyznaje, że ich wypalenie wynika z niedopasowania branży do ich kompetencji, co wpływa na brak możliwości rozwoju. U kobiet odsetek ten jest niższy, ale nadal znaczący – wynosi 51%.
„Patrząc na rozkład odpowiedzi według wieku widzimy, że młode osoby na początku kariery często nie są zadowolone ze swoich obowiązków zawodowych” – komentuje Alicja Marchewka, CEO Jobbli.
„Wśród badanych w wieku od 22 do 26 lat jest to aż 62%. Wśród tych w wieku 26-29 proporcja ta ulega odwróceniu i do 62% wzrasta liczba zadowolonych. Z wiekiem jednak poczucie dopasowania pracy do kompetencji i potrzeb ponownie spada. W grupie badanych w wieku 50-59 lat aż 85,7% jest zdania, że ich obowiązki zawodowe nie odzwierciedlają ich kompetencji ani tego, co chcieliby robić. Można to tłumaczyć spowolnieniem rozwoju zawodowego z biegiem lat, rutyną i wypaleniem zawodowym” – dodaje.