Google przegrywa z Epic Games. Firma zapłaci 700 mln dolarów kary
Google kontra Epic Games: koniec batalii sądowej
Google zobowiązało się do zapłaty 700 milionów dolarów swoim klientom w związku z oskarżeniami o nielegalne działania monopolistyczne. Porozumienie zostało ogłoszone w sądzie federalnym w San Francisco we współpracy z pięćdziesięcioma amerykańskimi stanami, Dystryktem Kolumbii, Portoryko i Wyspami Dziewiczymi.
Konflikt między Google a Epic Games dotyczący wykluczenia gry Fortnite ze sklepu Google trwa od 2020 roku. Oskarżenia wobec giganta dotyczyły działań monopolistycznych polegających na nielegalnym ograniczaniu dystrybucji aplikacji na urządzenia z Androidem oraz nakładaniu nieuzasadnionych opłat za transakcje w aplikacjach.
Kalifornijska federalna ława przysięgłych zgodziła się z Epic Games i potwierdziła naruszenie zasad konkurencji przez Google w obszarze aplikacji. Prawnicy stanów, którzy wnioskowali o ugody, twierdzą, że warunki porozumienia przyniosą istotną i długotrwałą ulgę konsumentom w całym kraju.
Google przystało na ugodę
Zgodnie z warunkami porozumienia Google zasili fundusz ugodowy dla klientów kwotą 630 milionów dolarów. Kolejne 70 milionów dolarów trafi natomiast do wszystkich stanów USA na pokrycie kosztów sądowych. Każdy kwalifikujący się klient otrzyma co najmniej 2 dolary zadośćuczynienia, a dodatkowe środki będą dostępne na podstawie wydatków w sklepie Google Play między 16 sierpnia 2016 a 30 września 2023 roku. Nie jest jeszcze pewne, czy zwroty obejmą również użytkowników spoza USA.
Dodatkowo Google zobowiązało się zmienić zasady, umożliwiając prostsze pobieranie aplikacji bezpośrednio od ich twórców. Firma nie będzie też utrudniać transakcji między twórcami a użytkownikami korzystającymi z aplikacji pobranych spoza sklepu Google Play, pod warunkiem zgody obu stron.
700 mln dolarów nie takie straszne
Kwota 700 milionów dolarów, mimo że ogromna, jest zaledwie ułamkiem sumy, którą Google mogłoby zapłacić, gdyby sprawa nie zakończyła się ugodą. Szacuje się, że firma mogłaby zostać obciążona karą nawet w wysokości 10,5 miliarda dolarów.