Google przegrywa z Epic Games. Firma zapłaci 700 mln dolarów kary

Google zgodziło się zapłacić karę w wysokości 700 milionów dolarów w ramach ugody ze studiem Epic Games, twórcą gry Fortnite. Kara ma zostać wypłacona głównie użytkownikom systemu Android. Zgodnie z ustaleniami Google musi też ułatwić pobieranie aplikacji spoza sklepu Google Play.

Google przegrywa z Epic Games. Firma zapłaci 700 mln dolarów kary

Google kontra Epic Games: koniec batalii sądowej

Google zobowiązało się do zapłaty 700 milionów dolarów swoim klientom w związku z oskarżeniami o nielegalne działania monopolistyczne. Porozumienie zostało ogłoszone w sądzie federalnym w San Francisco we współpracy z pięćdziesięcioma amerykańskimi stanami, Dystryktem Kolumbii, Portoryko i Wyspami Dziewiczymi.

Konflikt między Google a Epic Games dotyczący wykluczenia gry Fortnite ze sklepu Google trwa od 2020 roku. Oskarżenia wobec giganta dotyczyły działań monopolistycznych polegających na nielegalnym ograniczaniu dystrybucji aplikacji na urządzenia z Androidem oraz nakładaniu nieuzasadnionych opłat za transakcje w aplikacjach.

Kalifornijska federalna ława przysięgłych zgodziła się z Epic Games i potwierdziła naruszenie zasad konkurencji przez Google w obszarze aplikacji. Prawnicy stanów, którzy wnioskowali o ugody, twierdzą, że warunki porozumienia przyniosą istotną i długotrwałą ulgę konsumentom w całym kraju.

Epic Games wygrywa w sądzie z Google. “Firma nadużywała swojego monopolu”
Google przegrało batalię sądową z producentem gry Fortnite, studiem Epic Games. Gigant technologiczny został uznany winnym nadużywania dominującej pozycji na rynku aplikacji i oskarżony o działania eliminujące konkurentów oraz nakładanie wysokich opłat transakcyjnych, sięgających nawet do 30%.

Google przystało na ugodę

Zgodnie z warunkami porozumienia Google zasili fundusz ugodowy dla klientów kwotą 630 milionów dolarów. Kolejne 70 milionów dolarów trafi natomiast do wszystkich stanów USA na pokrycie kosztów sądowych. Każdy kwalifikujący się klient otrzyma co najmniej 2 dolary zadośćuczynienia, a dodatkowe środki będą dostępne na podstawie wydatków w sklepie Google Play między 16 sierpnia 2016 a 30 września 2023 roku. Nie jest jeszcze pewne, czy zwroty obejmą również użytkowników spoza USA.

Dodatkowo Google zobowiązało się zmienić zasady, umożliwiając prostsze pobieranie aplikacji bezpośrednio od ich twórców. Firma nie będzie też utrudniać transakcji między twórcami a użytkownikami korzystającymi z aplikacji pobranych spoza sklepu Google Play, pod warunkiem zgody obu stron.

700 mln dolarów nie takie straszne 

Kwota 700 milionów dolarów, mimo że ogromna, jest zaledwie ułamkiem sumy, którą Google mogłoby zapłacić, gdyby sprawa nie zakończyła się ugodą. Szacuje się, że firma mogłaby zostać obciążona karą nawet w wysokości 10,5 miliarda dolarów.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.