AI na rynku pracy: lęki i obawy pracowników [Raport EY]
Badanie wskazuje, że wielu pracowników jest zaniepokojonych wpływem AI na ich karierę zawodową. Aż 75% respondentów niepokoi się, że AI może spowodować zanikanie niektórych zawodów, a 65% osób obawia się utraty miejsca pracy. Istnieje również świadomość, że wpływ technologii na finanse osobiste i rozwój kariery może być znaczący, przy czym 72% ankietowanych spodziewa się niższych zarobków, a 67% obawia się utraty szans na awans z powodu braku umiejętności związanych z AI.
Wyzwanie dla pracodawców
Mimo rosnących obaw pracownicy wykazują zainteresowanie i chęć eksplorowania nowych możliwości, jakie oferuje ta technologia. Z badania przeprowadzonego przez EY wynika, że 67% pracowników aktywnie zabiega o wdrożenie AI w swoich organizacjach.
Pojawia się jednak wyraźna luka w zakresie wsparcia ze strony pracodawców – 73% ankietowanych zgłasza brak odpowiednich szkoleń z AI w ich firmach, a 63% respondentów obawia się, że nie mają wystarczających możliwości do zgłębiania wiedzy na temat AI.
– Biznesowa popularność generatywnej sztucznej inteligencji notuje dynamiczne wzrosty, jednak nie każda firma ma przygotowany plan działania na jej wykorzystanie – komentuje Radosław Frańczak, Partner EY, Lider obszaru Technology Consulting.
– W efekcie zdarza się, że to rozwiązanie wdrażane jest zbyt szybko, co przekłada się na niezadowalające efekty. Pod uwagę należy wziąć nie tylko aspekty typowo technologiczne, ale również kwestie regulacyjne, jak i te związane z bezpieczeństwem danych oraz przeszkoleniem pracowników. Kadra zarządzająca musi także zadbać o to, aby wszystkie kwestie dotyczące stosowania AI były jasno komunikowane wewnątrz firmy. Jeśli tego brakuje, rosną obawy wobec sztucznej inteligencji – w tym strach przed utratą pracy – dodaje Frańczak.
Oczekiwania pracowników
Pracownicy domagają się również większej przejrzystości w zakresie stosowania AI. Zdecydowana większość, bo aż 80%, pozytywnie oceniłaby swoją organizację, gdyby ta zapewniała szkolenia dotyczące odpowiedzialnego i etycznego wykorzystania AI. Z kolei 77% popiera utworzenie grupy zadaniowej skupiającej się na tym obszarze.
W kwestii regulacji AI 81% pracowników uważa, że firmy powinny samodzielnie regulować swoje działania w zakresie stosowania tej technologii, a 78% respondentów wychodzi z założenia, że rząd powinien odgrywać większą rolę w jej regulacji.