Przyjdzie AI i nas zje? O przyszłości pracy bez paniki i sensacji

Cyfryzacja wpłynęła na sposób, w jaki o sobie myślimy. Popularne jest doszukiwanie się analogii: człowiek jako naturalny komputer, który zostanie „pokonany” przez potężną, wykraczającą daleko poza ludzkie umiejętności technologię. Możliwe są jednak zupełnie inne scenariusze.

Przyjdzie AI i nas zje? O przyszłości pracy bez paniki i sensacji

Co z nami będzie? – to nie tylko fragment tekstu popularnej kiedyś piosenki, ale też bardzo aktualne pytanie, jakie zadają sobie coraz częściej pracodawcy i pracownicy. Rozwój sztucznej inteligencji i towarzyszące mu spekulacje na temat rewolucji, którą wywołać ma na rynku pracy, utrudnia patrzenie w przyszłość z optymizmem. Ale czy słusznie?

Człowiek jako naturalny komputer?

Cyfryzacja wpłynęła na sposób, w jaki się postrzegamy i o sobie myślimy. Popularne jest doszukiwanie się analogii: człowiek jako naturalny komputer, który niebawem zostanie „pokonany” przez potężną, wykraczającą daleko poza ludzkie umiejętności i możliwości technologię. Z takim stylem myślenia brawurowo rozprawia się Robert J. Marks, autor książki Non-computable you: What You Do That Artificial Intelligence Never Will. Sam autor jest twórcą dziedziny inteligencji obliczeniowej, tej części sztucznej inteligencji, która ma rzeczywisty dorobek i realistyczne aspiracje. Jest zatem doskonale przygotowany do gaszenia nadmiernego podniecania i tropienia nonsensów, które zarażają sztuczną inteligencję, gdy przechodzi od informatyki do fantastyki naukowej.

"Ludzie zaraz zostaną zastąpieni przez maszyny", "komputery dorównają ludzkiej inteligencji, a potem ją przewyższą", "wkrótce będziemy wgrywać siebie na nośniki cyfrowe i osiągniemy nieśmiertelność" - Marks przekonująco pokazuje, że wszystkie te twierdzenia są bardziej nieprawdopodobne niż mity starożytności i że w rzeczywistości stanowią one wyznanie religijne dla nowoczesnych materialistów.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.