AI podbija polską branżę IT. Co na to firmy i ich pracownicy?

Aż 94% osób zatrudnionych w branży IT w Polsce korzysta w codziennej pracy z narzędzi sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego raportu platformy No Fluff Jobs. Jak na to reagują firmy i czy sami pracownicy czują się zagrożeni upowszechnianiem się AI?

AI podbija polską branżę IT. Co na to firmy i ich pracownicy?

Polska branża IT korzysta z AI na potęgę

Choć programy i aplikacje oparte na AI są stosunkowo nowym usprawnieniem codziennej pracy, to polska branża IT przyjęła je z otwartymi ramionami. Według najnowszego raportu AI na rynku pracy IT. Obawy, nadzieje i perspektywy przygotowanego przez platformę rekrutacyjną No Fluff Jobs już teraz aż 94% pracowników i pracowniczek tego sektora wykorzystuje narzędzia oparte na AI w codziennych obowiązkach zawodowych. Do tego blisko 5% osób zamierza korzystać z takich narzędzi w przyszłości, a zaledwie 1% ankietowanych jest wobec nich sceptyczny.

Niekwestionowanym liderem w kategorii popularności aplikacji opartych na AI jest ChatGPT, którego na co dzień używa aż 80% osób. Pierwszą trójkę domykają Github Copilot (36,5%) oraz GPT-3/4 (26,7%), a wśród stosunkowo popularnych narzędzi wymieniane są także Amazon CodeWhisperer, BardAI, Llama i Tabnine.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.