Przegląd tygodnia 13.02: trendy na rynku pracy w 2024 roku; formuła SaaS a bezpieczeństwo

Od Redakcji

"Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu" – cytat ten jest szczególnie prawdziwy w kontekście rynku pracy na początku 2024 r. Z nowej analizy LinkedIna wynika bowiem, że w najbliższych dwunastu miesiącach najbardziej pożądane kompetencje pracowników dotyczą... komunikacji międzyludzkiej i przywództwa. Na AI najwyraźniej jeszcze przyjdzie czas.

W tym wydaniu Przeglądu tygodnia Digitized przeczytacie także o tym, dlaczego zdjęcia w CV i listy motywacyjne to przeżytki, czemu Google zmieniło nazwę chatbota Bard na Gemini oraz w jaki sposób klienci oszukani przez Sama Bankmana-Frieda i FTX mogą odzyskać swoje pieniądze.

W sekcji Redakcja Digitized polecamy natomiast nasz redakcyjny przewodnik po wszystkich aspektach bezpieczeństwa związanych z wdrażaniem rozwiązań w formule Software as a Service (SaaS). Zapraszamy!


Przegląd wiadomości tygodnia

Rynek pracy

10 najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy w 2024 r. według LinkedIna

LinkedIn opublikował na swoim blogu ranking dziesięciu najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy w 2024 roku. Zestawienie to powstało na podstawie ogłoszeń rekrutacyjnych z okresu od maja do października 2023 r. oraz pożądanych cech kandydatów i kandydatek, którzy w tym czasie otrzymali pracę lub propozycję zatrudnienia za pośrednictwem platformy. Co dość zaskakujące, dziesiątka niemal w całości została zdominowana przez kompetencje miękkie, wymagające od pracowników i pracownic przynajmniej minimalnej dozy empatiiotwartości na współpracę i elastyczności. Nie pojawiają się tam z kolei umiejętności stricte specjalistyczne takie jak np. znajomość konkretnych języków programowania.

List motywacyjny i zdjęcie w CV to przeżytki. Trendy w rekrutacji oczami kandydatów

Prawie dwie trzecie przyszłych pracowników i pracownic w Polsce nie dołącza listu motywacyjnego do aplikacji o pracę, wynika z najnowszego raportu Jak zmieniają się czasy w rekrutacji? opublikowanego przez serwis Pracuj.pl. Badanie przeprowadzone wśród ponad 2 tys. osób w wieku od 18 do 65 lat ujawnia także, że 62% z nich nie widzi potrzeby umieszczania swojego zdjęcia w CV i uważa, że powinno na dobre odejść się od tego wymogu. Ich zdaniem ocena kandydatów i kandydatek powinna bowiem skupiać się na ich kwalifikacjach, a nie wyglądzie zewnętrznym.