List motywacyjny i zdjęcie w CV to przeżytki. Trendy w rekrutacji oczami kandydatów

Tak, dotyczy to również braku informacji o widełkach wynagrodzenia.

List motywacyjny i zdjęcie w CV to przeżytki. Trendy w rekrutacji oczami kandydatów

Trendy w rekrutacji – brak listu motywacyjnego i zdjęcia w CV

Prawie dwie trzecie przyszłych pracowników i pracownic w Polsce nie dołącza listu motywacyjnego do aplikacji o pracę, wynika z najnowszego raportu Jak zmieniają się czasy w rekrutacji? opublikowanego przez serwis Pracuj.pl.

Badanie przeprowadzone wśród ponad 2 tys. osób w wieku od 18 do 65 lat ujawnia także, że 62% z nich nie widzi potrzeby umieszczania swojego zdjęcia w CV i uważa, że powinno na dobre odejść się od tego wymogu. Ich zdaniem ocena kandydatów i kandydatek powinna bowiem skupiać się na ich kwalifikacjach, a nie wyglądzie zewnętrznym

– Praktyka niedodawania zdjęć w CV wspiera promowanie równych szans i obiektywnej oceny w procesie rekrutacji – komentuje Ewelina Amanowicz, ekspertka do spraw rekrutacji i budowania marki pracodawcy w Pracuj.pl.

Umieszczenie fotografii może wprowadzić element subiektywizmu i potencjalnej stronniczości, ponieważ wrażenia wizualne mogą w niezamierzony sposób wpłynąć na ocenę osoby aplikującej. Brak zdjęcia pomaga więc przenieść nacisk na ocenę kandydatów na podstawie ich kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia, wspierając sprawiedliwe zatrudnianie. Ponadto usuwanie zdjęć z CV jest zgodne z wytycznymi prawnymi i etycznymi, służącymi do zniechęcania do wszelkich form dyskryminacji ze względu na wiek, płeć czy pochodzenie – dodaje Amanowicz.
Czy szef może zajrzeć do naszej lodówki, czyli o rekrutacji obcokrajowców
Prowadzenie procesów rekrutacyjnych z uczestnictwem osób z różnych kultur wymaga dużej dozy elastyczności, empatii, otwartości i wrażliwości na różnice. Na czym mogą one polegać i jak dopasować do nich procesy rekrutacyjne? Poznajcie model 11D.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.