Przyszłość pracy. 8 trendów, na które powinniśmy być gotowi w 2024 roku
Choć bez wątpienia największym przełomem na rynku pracy w roku 2023 było upowszechnienie się sztucznej inteligencji, to jednak należy postrzegać ten fakt raczej jako zwieńczenie pewnych procesów niż osobne zjawisko. W końcu, jak zauważa Bernard Marr na łamach Forbesa, „świat pracy stale się zmienia, a koncepcje, w których dorastali nasi rodzice i dziadkowie, takie jak praca od dziewiątej do siedemnastej czy praca na całe życie, odchodzą w niepamięć”. Motorem napędowym tych zmian są bez wątpienia nowe technologie, ale także zmiany społeczne i demograficzne, pandemia oraz rosnąca świadomość wpływu pracy na planetę.
„W 2024 roku możemy więc spodziewać się dalszego rozwoju trendów, które w ostatnich latach zmieniły nasze życie zawodowe. Jednakże wpływ przełomowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji) będzie odczuwalny bardziej niż kiedykolwiek w miarę przyspieszania tempa ich wdrażania. Fala cyfryzacji będzie miała wpływ na wszystkich, nawet na osoby spoza branż zaawansowanych technologii i na stanowiska skupione na technologii” – dodaje Marr.
Rozwoju których trendów powinniśmy spodziewać się w 2024 roku?
8 trendów na rynku pracy w 2024 roku
Najważniejszym z nich jest oczywiście coraz powszechniejsze użycie generatywnej sztucznej inteligencji. Jednak, według przewidywań Forbesa, technologia ta sama w sobie nie powinna stanowić zagrożenia dla miejsc pracy. Jej nieznajomość – owszem.
„Ludzie, którzy potrafią korzystać z AI, zastąpią tych, którzy nie potrafią”, czytamy na łamach magazynu.
To zresztą jedynie wierzchołek góry lodowej, ponieważ w 2024 r. w cenie będą także inne umiejętności przyszłości. Wśród nich wymienia się m.in. świadomość zagrożeń cyfrowych, umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o dane, a także empatię i otwartość na różnorodność podczas pracy w wielokulturowych zespołach rozsianych po świecie. Osobnymi zagadnieniami będą również świadomość wpływu pracy na środowisko i zdolność adaptacji do zrównoważonych praktyk organizacyjnych, a także konieczność nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji.
Część trendów skupi się także na samych pracownikach i pracownicach. Według Forbesa w 2024 r. firmy bardziej skoncentrują się na łataniu luk płacowych i otwarciu na różnorodność, a także dbaniu o dobrostan psychiczny i rozwój osobisty swojego personelu. Będzie to konieczne zwłaszcza w kontekście tzw. „zdecentralizowanego miejsca pracy”, które coraz rzadziej jest biurem, a coraz częściej staje się dowolnym miejscem na świecie.