Przyszłość pracy. 8 trendów, na które powinniśmy być gotowi w 2024 roku

Wejście sztucznej inteligencji pod strzechy, „zdecentralizowane miejsca pracy”, a także zmiany demograficzne w strukturach organizacji. Magazyn Forbes przewiduje, jak zmieni się rynek pracy w 2024 r.

Przyszłość pracy. 8 trendów, na które powinniśmy być gotowi w 2024 roku

Choć bez wątpienia największym przełomem na rynku pracy w roku 2023 było upowszechnienie się sztucznej inteligencji, to jednak należy postrzegać ten fakt raczej jako zwieńczenie pewnych procesów niż osobne zjawisko. W końcu, jak zauważa Bernard Marr na łamach Forbesa, „świat pracy stale się zmienia, a koncepcje, w których dorastali nasi rodzice i dziadkowie, takie jak praca od dziewiątej do siedemnastej czy praca na całe życie, odchodzą w niepamięć”. Motorem napędowym tych zmian są bez wątpienia nowe technologie, ale także zmiany społeczne i demograficzne, pandemia oraz rosnąca świadomość wpływu pracy na planetę.

„W 2024 roku możemy więc spodziewać się dalszego rozwoju trendów, które w ostatnich latach zmieniły nasze życie zawodowe. Jednakże wpływ przełomowych technologii (w szczególności sztucznej inteligencji) będzie odczuwalny bardziej niż kiedykolwiek w miarę przyspieszania tempa ich wdrażania. Fala cyfryzacji będzie miała wpływ na wszystkich, nawet na osoby spoza branż zaawansowanych technologii i na stanowiska skupione na technologii” – dodaje Marr.

Rozwoju których trendów powinniśmy spodziewać się w 2024 roku?

Word i Excel to za mało. Oto inne biurowe narzędzia przyszłości
Znajomość Worda i Excela to za mało, by mieć dobrą pozycję na dzisiejszym rynku pracy. Technologie analityczne, organizacyjne i komunikacyjne odmieniają każdy aspekt pracy biurowej, a pracodawcy dzisiaj oczekują od pracowników znacznie więcej niż kiedyś.

8 trendów na rynku pracy w 2024 roku

Najważniejszym z nich jest oczywiście coraz powszechniejsze użycie generatywnej sztucznej inteligencji. Jednak, według przewidywań Forbesa, technologia ta sama w sobie nie powinna stanowić zagrożenia dla miejsc pracy. Jej nieznajomość – owszem.

„Ludzie, którzy potrafią korzystać z AI, zastąpią tych, którzy nie potrafią”, czytamy na łamach magazynu.

To zresztą jedynie wierzchołek góry lodowej, ponieważ w 2024 r. w cenie będą także inne umiejętności przyszłości. Wśród nich wymienia się m.in. świadomość zagrożeń cyfrowych, umiejętność podejmowania decyzji w oparciu o dane, a także empatię i otwartość na różnorodność podczas pracy w wielokulturowych zespołach rozsianych po świecie. Osobnymi zagadnieniami będą również świadomość wpływu pracy na środowisko i zdolność adaptacji do zrównoważonych praktyk organizacyjnych, a także konieczność nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Część trendów skupi się także na samych pracownikach i pracownicach. Według Forbesa w 2024 r. firmy bardziej skoncentrują się na łataniu luk płacowych i otwarciu na różnorodność, a także dbaniu o dobrostan psychiczny i rozwój osobisty swojego personelu. Będzie to konieczne zwłaszcza w kontekście tzw. „zdecentralizowanego miejsca pracy”, które coraz rzadziej jest biurem, a coraz częściej staje się dowolnym miejscem na świecie.  

Zmieniasz pracę? Oto 7 cech, których pracodawcy poszukują najbardziej
W najnowszym raporcie ManpowerGroup ujawniono, że dla 41% pracodawców na całym świecie decydującą rolę odgrywa poczucie odpowiedzialności i rzetelności u potencjalnych kandydatów. Kolejne 37% zwraca uwagę na umiejętności komunikacji, współpracy i pracy zespołowej.
Cyfrowy nomadyzm - oczekiwania kontra rzeczywistość
Postpandemiczna ekscytacja pracą zdalną z drugiego końca świata powoli przemija, a osoby, które się na nią zdecydowały, coraz częściej konfrontują się z trudną rzeczywistością: życie cyfrowych nomadów niekoniecznie jest usłane różami.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.