Word i Excel to za mało. Oto inne biurowe narzędzia przyszłości

Znajomość Worda i Excela to za mało, by mieć dobrą pozycję na dzisiejszym rynku pracy. Technologie analityczne, organizacyjne i komunikacyjne odmieniają każdy aspekt pracy biurowej, a pracodawcy dzisiaj oczekują od pracowników znacznie więcej niż kiedyś.

Word i Excel to za mało. Oto inne biurowe narzędzia przyszłości

Cyfrowe narzędzia rewolucjonizujące rynek pracy

Badanie Digital Worker Survey przeprowadzone przez firmę analityczną Gartner wykazało, że większość pracowników i pracownic biurowych korzysta w codziennej pracy przynajmniej z 11 aplikacji, a 17% z nich - nawet z 16 lub więcej. Programy takie jak Power BI Microsoftu oraz Tableau Salesforce'a stały się kluczowymi narzędziami do wizualizacji danych, z kolei Slack, Asana, Microsoft Teams czy Zoom – nieodzownymi komunikatorami.

Wciąż niezwykle istotna jest także znajomość tradycyjnych aplikacji do tworzenia prezentacji takich jak PowerPoint czy Google Slides. W tym obszarze zmieniło się jednak podejście pracodawców i klientów. Obecnie umiejętność projektowania estetycznych i przemyślanych strukturalnie slajdów wymagana jest nie tylko od profesjonalnych grafików i graficzek, ale też pracowników i pracownic każdego szczebla.

Rozproszone zespoły pracujące w różnych lokalizacjach i wynikający z tego złożony proces przepływu informacji stworzyły także zapotrzebowanie na znajomość narzędzi do zarządzania projektami. Wśród nich najpopularniejsze to Notion, Asana oraz Trello, które pozwalają nadzorować przedsięwzięcia o różnym stopniu złożoności. To zresztą bardzo wygodne i praktyczne rozwiązania także dlatego, że dodatkowo łączą się z wirtualnymi dyskami Google Drive czy Dropbox, dzięki czemu zapewniają jeszcze bardziej płynną pracę z dokumentami i plikami.

W bardziej wymagających zawodach dodatkowym atutem będzie także znajomość systemów z grupy RPA, czyli Robotic Process Automation, które bardzo dobrze radzą sobie z automatyzowaniem powtarzalnych zadań za pomocą gotowych skryptów. Popularne narzędzia w tym obszarze to Power Automate, UiPath, Zapier czy Automation Anywhere. Od momentu upowszechnienia się AI mile widziana jest także obsługa narzędzi opartych na generatywnej sztucznej inteligencji: ChatGPT, Stable Diffusion czy Midjourney.

Co z Wordem i Excelem?

Czy zatem oznacza to, że znajomość podstawowych programów biurowych takich jak Word czy Excel jest już zbędna? Przeciwnie, narzędzia te są wciąż niezwykle istotne w codziennej pracy, ale powinny być traktowane raczej jak punkt wyjścia niż docelowy zestaw umiejętności.

Obecnie najważniejsze jest więc stawianie na własny rozwój i systematyczne zdobywanie nowych umiejętności. Postępujący i stale zmieniający się świat idzie wciąż naprzód, a konkurencyjność oraz wymagania wobec pracowników rosną. Dysponowanie umiejętnościami technicznymi oraz wiedzą na temat nowych technologii to klucz, by ciągle być atrakcyjnym na rynku pracy i zyskiwać przewagę nad innymi.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.