Rusza projekt budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Koszt? 830 mln zł

Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęły projekt budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Pierwszy etap finansowania tej inwestycji został wyceniony na 830 milionów złotych.

Rusza projekt budowy Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Koszt? 830 mln zł

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych – bezpieczeństwo cyfrowe Polski

Inicjatywa utworzenia Krajowego Centrum Przetwarzania Danych była pomysłem rządu poprzedniej kadencji. O planach budowy nowoczesnych centrów zapewniających ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej po raz pierwszy poinformowano w sierpniu 2022 roku, gdy projekt znalazł się na liście zaplanowanych działań legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Teraz Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu pierwszych prac projektowych.

Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej – komentował wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. 

Krajowe Centrum Przetwarzania Danych – szczegóły inwestycji

Projekt Krajowego Centrum Przetwarzania Danych będzie finansowany z Krajowego Planu Odbudowy w ramach sekcji „Cyberbezpieczeństwo – CyberPL” i zostanie zrealizowany we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Przedsięwzięcie przewiduje stworzenie przez rząd serwerowni i jest zaplanowane do realizacji w latach 2024-2026. 

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.