17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
AI na budowie. Polski startup zmienia sposób zarządzania dużymi projektami
Współczesne budownictwo to nie tylko beton i stal, ale również zaawansowana technologia. Przoduje w niej polski startup, którego ambicją jest przedefiniowanie sposobu, w jaki monitorowane są postępy dużych projektów.
Chodzi o założoną przez Adama Wiśniewskiego i Michał Mazura firmę AI Clearing, która w odpowiedzi na niedobór doświadczonych inżynierów na rynku europejskim i amerykańskim opracowała własny system monitorowania postępów prac na placach budowy. Wykorzystuje on drony, aplikacje mobilne i algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym możliwe są np. codzienne aktualizacje statusu kolejnych etapów i rozwiązywanie bieżących problemów.
– Nasz system oparty jest o autorskie i unikalne narzędzia sztucznej inteligencji. Na ich podstawie stworzyliśmy najlepszą technologię do nadzorowania dużych projektów w branży budowlanej. Pozwala ona dostarczać naszym klientom informacje i wnioski w czasie rzeczywistym znacząco zwiększając ich efektywność operacyjną – przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Wiśniewski, CTO i współzałożyciel AI Clearing.
A świat dostrzega potencjał rozwiązań polskiej spółki. Startup współpracuje już z potężnymi graczami rynkowymi takimi jak VINCI czy Galp, a niedawny kontrakt z saudyjskim megamiastem NEOM jest tylko wisienką na torcie. Firmę wspierają też fundusze venture capital, takie jak nowojorska Prudence czy polskie Inovo i Innovation Nest, które dostrzegają jej potencjał.
– Branża budowlana aktywnie poszukuje rozwiązań dla istotnych i niezaspokojonych potrzeb, dlatego AI Clearing zdobyło zaufanie wielu największych i najbardziej zaawansowanych firm w sektorze – podkreśla Jordan Viniar, partner w Prudence.
Z nowo pozyskanymi środkami AI Clearing zamierza jeszcze bardziej zintensyfikować swoją działalność. Wzmacnianie zespołów sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta to tylko część planów. Ważne jest również dalsze rozwijanie technologii.
– Obecna runda finansowania pozwoli nam dalej uczestniczyć w cyfrowej transformacji zarządzania projektami budowlanymi – dodaje Michał Mazur, CEO i współzałożyciel AI Clearing.
– Nowe finansowanie umożliwi nam przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój, poprzez pozyskanie najlepszych talentów na rynku i rozszerzenie naszych zespołów sprzedaży i obsługi klienta na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej i regionu Zatoki Perskiej. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do naszej współpracy z Prudence, inwestorem, który wykazał głębokie zrozumienie zarówno naszej technologii, jak i branży oraz który wspiera naszą wizję osiągniecia pozycji lidera w kategorii autonomicznej kontroli projektów budowlanych – dodaje.
Projekty takie jak AI Clearing to namacalny dowód, że polskie startupy mają potencjał, by zdobyć światową scenę. W erze cyfrowej, polska innowacyjność i przedsiębiorczość stanowią ważny element globalnego rynku technologicznego.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.