AI na budowie. Polski startup zmienia sposób zarządzania dużymi projektami

Współczesne budownictwo to nie tylko beton i stal, ale również zaawansowana technologia. Przoduje w niej polski startup, którego ambicją jest przedefiniowanie sposobu, w jaki monitorowane są postępy dużych projektów.

AI na budowie. Polski startup zmienia sposób zarządzania dużymi projektami

Chodzi o założoną przez Adama Wiśniewskiego i Michał Mazura firmę AI Clearing, która w odpowiedzi na niedobór doświadczonych inżynierów na rynku europejskim i amerykańskim opracowała własny system monitorowania postępów prac na placach budowy. Wykorzystuje on drony, aplikacje mobilne i algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki którym możliwe są np. codzienne aktualizacje statusu kolejnych etapów i rozwiązywanie bieżących problemów.

– Nasz system oparty jest o autorskie i unikalne narzędzia sztucznej inteligencji. Na ich podstawie stworzyliśmy najlepszą technologię do nadzorowania dużych projektów w branży budowlanej. Pozwala ona dostarczać naszym klientom informacje i wnioski w czasie rzeczywistym znacząco zwiększając ich efektywność operacyjną – przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adam Wiśniewski, CTO i współzałożyciel AI Clearing.

A świat dostrzega potencjał rozwiązań polskiej spółki. Startup współpracuje już z potężnymi graczami rynkowymi takimi jak VINCI czy Galp, a niedawny kontrakt z saudyjskim megamiastem NEOM jest tylko wisienką na torcie. Firmę wspierają też fundusze venture capital, takie jak nowojorska Prudence czy polskie Inovo i Innovation Nest, które dostrzegają jej potencjał.

– Branża budowlana aktywnie poszukuje rozwiązań dla istotnych i niezaspokojonych potrzeb, dlatego AI Clearing zdobyło zaufanie wielu największych i najbardziej zaawansowanych firm w sektorze – podkreśla Jordan Viniar, partner w Prudence.

Z nowo pozyskanymi środkami AI Clearing zamierza jeszcze bardziej zintensyfikować swoją działalność. Wzmacnianie zespołów sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta to tylko część planów. Ważne jest również dalsze rozwijanie technologii.

– Obecna runda finansowania pozwoli nam dalej uczestniczyć w cyfrowej transformacji zarządzania projektami budowlanymi – dodaje Michał Mazur, CEO i współzałożyciel AI Clearing.

– Nowe finansowanie umożliwi nam przede wszystkim dalszy dynamiczny rozwój, poprzez pozyskanie najlepszych talentów na rynku i rozszerzenie naszych zespołów sprzedaży i obsługi klienta na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej i regionu Zatoki Perskiej. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni do naszej współpracy z Prudence, inwestorem, który wykazał głębokie zrozumienie zarówno naszej technologii, jak i branży oraz który wspiera naszą wizję osiągniecia pozycji lidera w kategorii autonomicznej kontroli projektów budowlanych – dodaje.

Projekty takie jak AI Clearing to namacalny dowód, że polskie startupy mają potencjał, by zdobyć światową scenę. W erze cyfrowej, polska innowacyjność i przedsiębiorczość stanowią ważny element globalnego rynku technologicznego.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.