Polskie firmy liderami wdrożeń AI w UE. 94% z nich odnotowało też wzrost zysków

Firmy w Polsce, które zdecydowały się na wykorzystanie sztucznej inteligencji, już widzą korzystne rezultaty. Raport Amazon Web Services wskazuje, że aż 94% z nich odnotowało wzrost przychodów po wdrożeniu AI, przewyższając europejską średnią, gdzie jedynie 75% firm osiąga takie efekty.

Polskie firmy liderami wdrożeń AI w UE. 94% z nich odnotowało też wzrost zysków

AI w polskich firmach

Z badania przeprowadzonego dla Amazon Web Services (AWS) wynika, że już co czwarte polskie przedsiębiorstwo (23%) skutecznie wdrożyło rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, a sama technologia otwiera duże możliwości przed naszym krajem.

– Polska stoi u progu bezprecedensowej możliwości rozwoju gospodarki i rozwiązania istotnych kwestii społecznych za pomocą sztucznej inteligencji – uważa Tomasz Stachlewski z Amazon Web Services.

Polskie przedsiębiorstwa nie tylko aktywnie wykorzystują AI, ale także intensywnie inwestują w technologie cyfrowe. Aż 76% firm uznało, że bez cyfryzacji ich działalność byłaby znacznie utrudniona, a 90% stwierdziło, że technologie cyfrowe są kluczowe dla realizacji ich strategii rozwojowej. W ubiegłym roku odnotowano 51-procentowy wzrost inwestycji w ten sektor, z planami dalszego zwiększania o 50% w 2024 roku.

Nadwiślańskie firmy wykorzystujące AI odnotowują też pozytywne korzyści. 94% z nich osiągnęło wzrost przychodów, 88% – wskazało na poprawę innowacyjności, a 81% – stwierdziło, że sztuczna inteligencja usprawnia procesy biznesowe. Wszystkie te wskaźniki są wyraźnie wyższe niż wyniosła średnia europejska (nie więcej niż 75% w każdym przypadku).

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.