AI w motoryzacji. Volkswagen wprowadza ChatGPT do swoich samochodów

Volkswagen podjął współpracę z firmą Cerence w celu zintegrowania swojego autorskiego asystenta głosowego IDA z ChatGPT. Pierwsze egzemplarze aut wyposażone w chatbota AI zostały zaprezentowane podczas targów CES 2024.

AI w motoryzacji. Volkswagen wprowadza ChatGPT do swoich samochodów

Sztuczna inteligencja wkracza do motoryzacji. Podczas targów CES 2024 w Las Vegas Volkswagen ogłosił szeroko zakrojone plany integracji ChatGPT z autorskim asystentem głosowym IDA w nowych modelach swoich samochodów. Pierwsze auta niemieckiej marki, które będą wyposażone w ChatGPT, to elektryczne ID 7, ID 4, ID 5 i ID 3 oraz popularne modele z silnikiem spalinowym – Tiguan, Passat i Golf.

Volkswagen zawsze demokratyzował technologię i udostępniał ją ludziom. To jest zakorzenione w naszym DNA – przekonuje w oświadczeniu prasowym Kai Grünitz, członek zarządu Volkswagen Brand for Technical Development.

– W rezultacie staliśmy się pierwszym masowym producentem, który uczynił tę innowacyjną technologię standardem w pojazdach segmentu kompaktowego w górę – dodał Grünitz.

ChatGPT w samochodach Volkswagen

W nowych odsłonach pojazdów Volkswagen ChatGPT będzie zintegrowany z najnowszą generacją systemu infotainment, co znacznie rozszerzy możliwości asystenta głosowego IDA. Według zapowiedzi marki użytkowanie nowego systemu ma jednak pozostać proste i intuicyjne – by go aktywować, wystarczy komenda „Hello IDA” lub naciśnięcie przycisku na kierownicy.

W ten sposób użytkownicy będą mogli m.in. kontrolować funkcje rozrywki, nawigacji i klimatyzacji, ale też uzyskiwać bardziej szczegółowe informacje. Przykładowo zapytania typu „Gdzie jest dobra chińska restauracja w pobliżu?” lub „Gdzie mogę kupić ładowarkę do telefonu?” będą teraz przetwarzane przez działający w chmurze Chat Pro Cerence. Z kolei trudniejsze zagadnienia, które wykroczą poza bieżące możliwości IDA, będą anonimowo przekierowywane do sztucznej inteligencji.

Marka zapewnia ponadto, że ChatGPT nie uzyska dostępu do informacji o pojeździe, a wszystkie pytania i odpowiedzi będą natychmiastowo usuwane, zapewniając wysoki poziom ochrony danych.

Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać naszą wiedzę motoryzacyjną i naszą wieloletnią współpracę z Volkswagenem, aby zaoferować swoim klientom nowe innowacje, które wykorzystują generatywną sztuczną inteligencję i modele wielkojęzyczne – dodaje Stefan Ortmanns, dyrektor generalny Cerence. 

Nowa funkcjonalność ChatGPT zostanie wprowadzona do wybranych modeli Volkswagena za pośrednictwem aktualizacji nadawanej drogą radiową. VW i Cerence planują dalszy rozwój możliwości ChatGPT w samochodach oraz pracują nad kolejną generacją asystenta głosowego VW, który będzie jeszcze głębiej zintegrowany z modelami językowymi i AI.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.