Bezpieczeństwo w sieci. Co trzeci Polak ujawnia poufne dane przez WhatsAppa

Alarmujące wnioski płyną z nowego raportu firmy Sophos dotyczącego postaw wobec bezpieczeństwa w social mediach. Wynika z niego, że nawet jedna trzecia użytkowników i użytkowniczek w Polsce dobrowolnie udostępnia prywatne informacje za pośrednictwem Whatsappa i Messengera.

Bezpieczeństwo w sieci. Co trzeci Polak ujawnia poufne dane przez WhatsAppa

Według badania przeprowadzonego przez firmę Sophos, aż 47% użytkowników mediów społecznościowych w Polsce miało w ostatnim roku do czynienia z próbą wyłudzenia danych osobowych. Przestępcy stosują różne metody ataku: maile, SMS-y, połączenia telefoniczne i wiadomości w komunikatorach internetowych, a duża część użytkowników i użytkowniczek nieumyślnie ułatwia im działanie. Aż 27% respondentów i respondentek przyznało, że zdarza im się przekazywać poufne informacje takie jak hasła czy skany dokumentów za pośrednictwem aplikacji WhatsApp i Messenger. 

W Czechach, gdzie również przeprowadzono to badanie, ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi 30%, a na Węgrzech – zaledwie 13%. Jednocześnie 62% ankietowanych z Polski (oraz 70% z Czech i aż 87% z Węgier) deklaruje, że nie używa aplikacji typu Messenger lub WhatsApp do przesyłania prywatnych danych. Jednak aż 15% rodzimych użytkowników mediów społecznościowych przyznaje, że za pośrednictwem komunikatorów internetowych otrzymuje poufne informacje od znajomych i rodziny (na Węgrzech jest to 17%, a w Czechach – 18%).

– Ludzie mają tendencję do ułatwiania sobie funkcjonowania. Dlatego nie dziwi fakt, że część badanych deklaruje wysyłanie haseł dostępu czy dokumentów w zwykłych wiadomościach – tłumaczy dr Damian Gałuszka, socjolog, adiunkt na Wydziale Humanistycznym AGH, a także członek Laboratorium EduVRLab

– To proste, szybkie i wygodne, ale niekoniecznie bezpieczne. Niestety zmiana nawyków, szczególnie na te nieco bardziej uciążliwe, lecz zapewniające wyższy poziom prywatności i cyfrowego bezpieczeństwa, nie jest prosta. Na celowniku cyberprzestępców znajdują wszyscy użytkownicy mediów społecznościowych, bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie czy wysokość dochodów, dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości bezpieczeństwa w sieci – dodaje dr Gałuszka.

Badanie Postawy wobec prywatności danych i cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do mediów społecznościowych i aktywności w sieci zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badawczą UCE Research w czerwcu 2023 r. na grupie 1000 respondentów. Identyczne badanie na zlecenie firmy Sophos zrealizowano na terenie Czech i Węgier.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.