17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Białe plamy znikną z mapy Polski. Dostęp do szybkiego internetu w całym kraju
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zakończeniu największego w historii naboru wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam w całej Polsce. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 miliardów złotych.
Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2014-2023 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa prowadziło działania, mające na celu zapewnienie dostępu do internetu szerokopasmowego w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług. Program łącznie objął 2 miliony gospodarstw domowych. Nowe inwestycje finansowane ze środków europejskich i krajowych z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowego i Krajowego Planu Odbudowy są natomiast kontynuacją dotychczasowych działań.
Wartość całego projektu szacowana jest na ponad 9 mld złotych – to niemal dwukrotność kwoty, która od 2014 roku była przeznaczana na zwiększanie zasięgu sieci, i jednocześnie największa w historii Polski tego typu inwestycja. Dzięki niej szybkie łącze szerokopasmowe o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln internetowych białych plam na mapie naszego kraju.
– 64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów– to bezprecedensowa sytuacja – przekonywał w oświadczeniu prasowym minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
– Projekt opiewa na kwotę 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniliśmy w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt – dodał Cieszyński.
Tak duże zainteresowanie wśród operatorów to przede wszystkim efekt zastosowania nowatorskiej na skalę Unii Europejskiej metody szacowania wartości inwestycji i ustalania jej warunków. Jest to jednocześnie dowód na to, że wcześniejsze doświadczenia z realizacji i wdrażania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz wielomiesięczne konsultacje z rynkiem pozwoliły na stworzenie modelu, któremu zaufają operatorzy telekomunikacyjni i który umożliwi efektywną i skuteczną realizację inwestycji publicznych - przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji w swojej notce prasowej.
Pełna pula miejsc, które otrzymają dostęp do internetu, dostępna jest na stronie resortu.
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.