17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
BLIK z rekordowymi wynikami kwartalnymi. Firma planuje ekspansję na Europę
Polski Standard Płatności (PSP), czyli popularny BLIK, zanotował w pierwszym półroczu 2023 r. rekordowe wyniki pod względem m.in. liczby zrealizowanych natychmiastowych przelewów. Firma planuje także ekspansję na kolejne rynki europejskie.
BLIK bije własne rekordy niemal pod każdym względem. Od kwietnia do czerwca 2023 roku użytkownicy aplikacji zrealizowali 426 mln transakcji o łącznej wartości 57,9 mld zł, czytamy w komunikacie prasowym firmy. W obu przypadkach oznacza to wzrosty odpowiednio o 46 i 49% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.
Rosnącym zainteresowaniem użytkowników i użytkowniczek cieszyły się także płatności zbliżeniowe – w drugim kwartale 2023 r. skorzystano z nich 32,5 mln razy, dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie 2022 r. Największym wzrostem popularności wśród usług firmy cieszyły się jednak przelewy na telefon – użytkownicy skorzystali z nich 100 mln razy.
– Sądzimy, że w perspektywie kolejnych kwartałów ta forma rozliczeń będzie w dalszym ciągu zyskiwać na popularności. Istotnym czynnikiem, który może się do tego dodatkowo przyczynić, jest sukcesywnie rozwijana opcja „Prośba o przelew na telefon BLIK” – przekonuje Monika Król, wiceprezeska Polskiego Standardu Płatności (PSP), operatora systemu płatności mobilnych BLIK.
Król zapowiedziała jednocześnie dalszy ciąg prac nad rozwojem formy płatności odroczonych – Buy Now Pay Later (BNPL), która znajduje się aktualnie w fazie testowej.
BLIK planuje europejską ekspansję
PSP nie zamierza jednak poprzestawać wyłącznie na polskim rynku. Doskonałe wyniki BLIK-a zachęciły kierownictwo do ekspansji na inne kraje europejskie. Firma otrzymała już zgodę od Narodowego Banku Słowacji na zatwierdzenie przejęcia spółki VIAMO, lokalnego dostawcy usług płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw.
– Obecnie bardzo intensywnie pracujemy nad integracją BLIK-a z systemami VIAMO. Spodziewamy się, że pierwsze testowe transakcje będą miały miejsce w ostatnim kwartale tego roku – mówiła Monika Król na konferencji prasowej.
Jednocześnie PSP zamierza wprowadzić usługę BLIK także do Rumunii. Już pod koniec ubiegłego roku do życia została powołana spółka BLIK Romania, której zadaniem jest wprowadzenie i upowszechnienie systemu płatności na terenie tego kraju. PSP czeka obecnie na niezbędne zgody ze strony Narodowego Banku Rumunii.
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.