Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
ChatGPT ma nowego konkurenta. Samsung zaprezentował chatbota AI o nazwie Gauss
Samsung dołącza do wyścigu o dominację w dziedzinie AI. Koreański gigant zaprezentował na początku listopada 2023 r. swój pierwszy model generatywnej sztucznej inteligencji o nazwie Gauss.
Podczas konferencji AI Forum w swoim centrum badawczo-rozwojowym w Seulu Samsung zaprezentował swój pierwszy model generatywnej sztucznej inteligencji – Samsung Gauss. Nazwa narzędzia nawiązuje do niemieckiego matematyka Carla Friedricha Gaussa i odzwierciedla ostateczną wizję firmy dotyczącą rozwoju dużych modeli językowych. Jej głównym założeniem jest "czerpanie ze wszystkich zjawisk i wiedzy na świecie w celu wykorzystania mocy sztucznej inteligencji do poprawy życia konsumentów", czytamy w komunikacie prasowym Samsunga.
„Będziemy nadal wspierać badania związane z generatywną sztuczną inteligencją oraz współpracować z liderami branży i środowisk akademickich, aby wspólnie się rozwijać” – stwierdził Kim Dae-hyun, wiceprezes wykonawczy Samsung Research Global AI Center.
Samsung Gauss - duży model językowy w smartfonach Samsung Galaxy S24
Model Gauss został opracowany przez dział badawczy Samsung Research i jest obecnie wykorzystywany w firmie do sprawdzania produktywności pracowników. W przyszłości posłuży natomiast do pisania maili, redagowania dokumentów i generowania tłumaczeń. Samsung planuje stopniowo włączać go do różnych swoich produktów, a eksperci branży technologicznej przewidują, że Gauss zadebiutuje już w pierwszej połowie 2024 roku, potencjalnie we flagowych smartfonach z serii Galaxy S24.
Gauss składa się z trzech podstawowych elementów: Samsung Gauss Language, Samsung Gauss Code i Samsung Gauss Image. Pierwszy z nich to duży model językowy, który rozumie ludzki język i odpowiada na pytania. Narzędzie dostępne jest w kilku wersjach, dzięki czemu można z niego korzystać zarówno w chmurze, jak i bezpośrednio na urządzeniach. Pozwala przy tym programistom pisać kod aplikacji, co jest możliwe dzięki interaktywnemu interfejsowi, który obsługuje takie funkcje jak opis kodu i generowanie testowych próbek aplikacji.
Wykonujący te zadania moduł Samsung Gauss Code współpracuje ze swoim asystentem o nazwie code.i i koncentruje swoją uwagę na właściwym kodowaniu. Z kolei moduł Samsung Gauss Image może łatwo generować i edytować obrazy, umożliwiając wprowadzanie zmian stylu, jak również konwersję obrazów o niskiej rozdzielczości do wysokiej rozdzielczości.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.