Chiny dokonały przełomu w technologii chipów. I to mimo amerykańskich sankcji

Nowy Huawei Mate 60 Pro napędzany jest chipem SMIC 7 nanometrów – wynika z analizy TechInsights dla Bloomberga. To by oznaczało, że Chiny poczyniły ogromne postępy w kwestii w rozwoju swojej technologii - i to mimo amerykańskich sankcji.

Chiny dokonały przełomu w technologii chipów. I to mimo amerykańskich sankcji

W smartfonie Huawei Mate 60 Pro, który wszedł do sprzedaży pod koniec sierpnia 2023 r., zamontowano procesor Kirin 9000s, wyprodukowany w Chinach przez firmę SMIC w technologii 7-nanometrowej.

„Wciąż nie jest jasne, czy SMIC i Huawei są w stanie produkować te chipy w dużych ilościach i przy odpowiednio niskim koszcie” - wynika z analizy stworzonej dla magazynu Bloomberg.

Mimo to już teraz wiadomo, że nowy chiński smartfon stawia pod dużym znakiem zapytania skuteczność prowadzonej przez USA międzynarodowej kampanii, której celem jest odcięcie Pekinu od najnowocześniejszych chipów w obawie przed wykorzystaniem ich w celach militarnych.

Nowy procesor SMIC - przełom w chińskim przemyśle nowych technologii?

HiSilicon Kirin 9000S wygląda na dość skomplikowany układ SoC, zawierający cztery rdzenie o wysokiej wydajności (powyżej 2,5 GHz) oraz cztery rdzenie energooszczędne (około 1,5 GHz). Mają one być oparte na własnym procesorze TaiShan. Układ ma zawierać także GPU Maleoon 910 działający z częstotliwością do 750 MHz.

Rdzenie procesora i karty graficznej pracują ze stosunkowo niskimi częstotliwościami taktowania w porównaniu z częstotliwościami rdzeni ARM występujących w poprzednich, przedsankcyjnych generacjach SoC HiSilicon. Niskie częstotliwości można wytłumaczyć tym, że SMIC produkuje nowy SoC w niezapowiedzianym procesie 7 nanometrów drugiej generacji, który może być przełomem nie tylko dla tej firmy, ale i dla Huaweia oraz chińskiego przemysłu zaawansowanych technologii.

Huawei nie ujawnia najważniejszych specyfikacji nowego telefonu, takich jak rodzaj procesora czy prędkość połączenia sieci bezprzewodowej. Testy Bloomberga wykazały jednak, że jest on w stanie osiągnąć prędkość połączenia porównywalną z najnowszymi smartfonami firmy Apple wyposażonymi w technologię 5G.

Sankcje USA względem Chin

Warto przypomnieć, że od 2019 roku Stany Zjednoczone ograniczają Huaweiowi dostęp do narzędzi niezbędnych do produkcji nowoczesnych telefonów. Wobec tego firma była dotąd w stanie wypuszczać tylko ograniczone serie smartfonów 5G, korzystając z chipów, które zgromadziła na składzie. W Chinach wejście na rynek nowego telefonu Huawei wywołało falę patriotycznego uniesienia w mediach społecznościowych i prasie.

Jeśli więc informacje o nowych chipach się potwierdzą, fakt ten będzie miał większe znaczenie, niż może się wydawać. Jeśli SMIC rzeczywiście jest w stanie produkować na masową skalę układy w 7-nanometrowe, to może oznaczać, że sankcje, którymi USA objęły chińską gospodarkę i sektor high-tech, owszem, działają, ale jedynie spowalniająco.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.