Cyfrowy detoks. Dlaczego potrzebujecie przerwy od social mediów – i jak ją zrobić?

Istnieje kilka kluczowych sygnałów, które mogą wskazywać, że nadszedł czas na przerwę od Internetu i mediów społecznościowych. Jak je rozpoznać i co z nimi zrobić?

Cyfrowy detoks. Dlaczego potrzebujecie przerwy od social mediów – i jak ją zrobić?

Współcześnie Internet i media społecznościowe stały się głównymi platformami służącymi do interakcji ze światem. Za ich pośrednictwem robimy niemal wszystko: komunikujemy się z rodziną, znajomymi i współpracownikami, zdobywamy wiedzę, robimy zakupy, czytamy wiadomości, bierzemy udział w wydarzeniach, a nawet randkujemy. Według danych platformy badawczej Statista w 2022 r. na całym świecie z serwisów takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy X (niegdyś Twitter) łącznie korzystało niemal 4 miliardy osób – połowa globalnej populacji. Użytkownicy i użytkowniczki spędzali na nich natomiast średnio 151 minut dziennieponad dwie i pół godziny.

Jednocześnie negatywny wpływ wymienionych platform na zdrowie psychiczne i samopoczucie jednostek jest doskonale znany i szeroko udokumentowany. Choćby badania przeprowadzone jeszcze w 2016 r. wskazują, że media społecznościowe mogą przyczyniać się do wykształcenia się depresji, stanów lękowych, toksycznego obrazu własnego ciała i fałszywego postrzegania rzeczywistości, a ponadto poczucia izolacji i wyobcowania oraz wzrostu poziomu agresji i spadku empatii. O przyczynach takiego stanu rzeczy więcej możecie przeczytać także w Czytelni Digitized.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.