Dostawy "pecetów" wciąż w dołku. Jakie są prognozy na przyszłość?

Globalne dostawy komputerów PC ponownie spadły w trzecim kwartale 2023 r. – wynika z najnowszych danych International Data Corporation.

Dostawy "pecetów" wciąż w dołku. Jakie są prognozy na przyszłość?

Zgodnie ze wstępnymi wynikami kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC) trendy spadkowe dostaw komputerów osobistych były widoczne w trzecim kwartale 2023 r. i osiągnęły 68,2 miliona sztuk. To spadek o 7,6% rok do roku.

Zapasy komputerów PC również zmniejszyły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy i są bliskie zdrowych poziomów w większości kanałów. Jednak presja na obniżanie cen utrzymuje się i prawdopodobnie pozostanie problemem w sektorze konsumenckim i biznesowym. Podczas gdy większość z pięciu największych dostawców odnotowała dwucyfrowe spadki w ciągu kwartału, większy spadek Apple był wynikiem niekorzystnych porównań rok do roku, ponieważ firma odzyskała siły po wstrzymaniu produkcji związanym z COVID w trzecim kwartale 2022 r. Tymczasem wzrost HP był w dużej mierze spowodowany normalizacją zapasów.

– Branża komputerów osobistych znajduje się na powolnej drodze do ożywienia, ponieważ cykl odświeżania urządzeń i koniec wsparcia dla systemu Windows 10 pomogą zwiększyć sprzedaż w drugiej połowie 2024 r. i później. W międzyczasie branża PC będzie niestety odczuwać większy ból – komentował wyniki badania Jitesh Ubrani, kierownik ds. badań w dziale Mobility and Consumer Device Trackers w IDC.

– Powolność w branży daje łańcuchowi dostaw możliwość zbadania opcji zaopatrzenia i produkcji poza Chinami i prawdopodobnie pozostanie to kluczową kwestią w przyszłości, ustępując jedynie postępowi sztucznej inteligencji w komputerach PC – dodał Ubrani.

– Generatywna sztuczna inteligencja może być przełomowym momentem dla branży PC – dodał Linn Huang, wiceprezes ds. badań, Devices & Displays w IDC.

– Chociaż przypadki użycia nie zostały jeszcze w pełni pokazane, zainteresowanie tą kategorią jest już duże. Komputery PC ze sztuczną inteligencją obiecują organizacjom możliwość spersonalizowania doświadczenia użytkownika na głębszym poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i suwerenności danych. Ponieważ w przyszłym roku pojawi się więcej takich urządzeń, spodziewamy się znacznego wzrostu ogólnych cen sprzedaży – podsumował.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.