Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Hello, Ernie. Chiny pokazały swoją odpowiedź na ChatGPT
Baidu pokazało najnowszą wersję swojego generatywnego modelu sztucznej inteligencji, Ernie 4.0, twierdząc, że jego możliwości dorównują pionierskiemu modelowi GPT-4 firmy OpenAI.
Dyrektor generalny Baidu Robin Li przedstawił Ernie 4.0 podczas wydarzenia w Pekinie. Skupił się na tym, co określił jako możliwości pamięciowe modelu. Pokazał, jak Ernie 4.0 pisze powieść o sztukach walki w czasie rzeczywistym oraz tworzy plakaty reklamowe i filmy. Analitycy nie byli jednak pod wrażeniem.
Premiera Ernie 4.0 była pozbawiona głównych atrakcji w porównaniu z poprzednią wersją, stwierdził Lu Yanxia, analityk z firmy konsultingowej IDC, cytowany przez agencję Reutersa. Lu powiedział, że Ernie 4.0 jest cały czas udoskonalany i że generatywna sztuczna inteligencja Baidu została zintegrowana we wszystkich produktach firmy, w tym Baidu Drive i Baidu Maps.
Dyrektor Li zademonstrował również, w jaki sposób Baidu Map umożliwia teraz użytkownikom dostęp do funkcji za pomocą zapytań w języku naturalnym obsługiwanych przez Erniego, podczas gdy wcześniej użytkownicy musieli przeszukiwać tysiące opcji.
– Nadal potrzebujemy więcej dowodów normatywnych, aby to udowodnić, ale jestem ostrożnym optymistą, że nadchodzi moment GPT-4 dla Chin, zapewniający im długoterminową inwestycję w sztuczną inteligencję – powiedział Li dla CNN.
Podkreślił także, że konkurencja na tym polu „dopiero się zaczyna, a liderzy technologii AI tacy jak Alibaba, Huawei, JD Cloud, SenseTime, czy Tencent mają szansę objąć prowadzenie.
Ernie 4.0 i spadek akcji Baidu
Po prezentacji Erniego cena akcji Baidu w Hongkongu spadła o 1,32% w porannym obrocie. W marcu Baidu uruchomiło chatbota zasilanego przez Erniego, nazwanego ErnieBot, choć inwestorzy byli rozczarowani, że pokazano im tylko wstępnie nagrane demonstracje. W sierpniu Baidu znalazło się wśród wielu firm, które otrzymały zgodę rządu na publiczne udostępnienie produktów AI. Ernie jak dotąd zgromadził 45 milionów użytkowników, odkąd został udostępniony do użytku publicznego.
W ubiegłym tygodniu rząd w Pekinie opublikował także proponowane wymogi bezpieczeństwa dla firm oferujących usługi oparte na tej technologii, w tym czarną listę źródeł, których nie można wykorzystywać do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Chiny inwestują w rozwijanie sztucznej inteligencji, uznając tę technologię jako jedną z kluczowych dla rozwoju swojej gospodarki i możliwości konkurowania ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.
Warto zaznaczyć, że w Chinach powstało już co najmniej 130 dużych modeli językowych, co stanowi 40% światowego rynku. Pod tym względem Państwo Środka ustępuje tylko Stanom Zjednoczonym, w których powstała połowa z największych projektów opartych na LLM. Poza Baidu, swoje produkty i usługi wzmacniają sztuczną inteligencją też takie chińskie firmy jak Huawei i Alibaba.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.