Facebook ma nowy sposób na śledzenie użytkowników. To opcja "Historia linków"

Facebook wprowadza w swoich aplikacjach mobilnych zakładkę „Historia linków”. Pozwoli ona na łatwe odnajdowanie wszystkich odwiedzanych przez użytkowników stron bez ponownego ich wyszukiwania. Funkcja ta budzi jednak kolejne obawy dotyczące prywatności.

Facebook ma nowy sposób na śledzenie użytkowników. To opcja "Historia linków"

Facebook wprowadza "Historię linków"

W związku z kolejnymi regulacjami technologii i działaniami na rzecz ochrony prywatności, Meta szuka nowych sposobów na zachowanie dostępu do gromadzonych przez siebie danych na temat użytkowników i użytkowniczek. Nową strategią jest zakładka o nazwie "Historia linków", która niedługo zostanie udostępniona w aplikacjach mobilnych systemów Android i iOS. 

Według informacji samego Facebooka celem tej funkcji jest umożliwienie łatwego odnajdywania linków, z którymi użytkownicy weszli w interakcję za pośrednictwem aplikacji. Po włączeniu tej opcji wszystkie odwiedzane strony wewnątrz Facebooka będą gromadzone w osobnym repozytorium i dostępne do wglądu przez okres 30 dni. Linki z prywatnych rozmów na Messengerze nie będą jednak zapisywane, a użytkownicy będą mogli usuwać swoją historię wyszukiwań w dowolnym momencie.

Co istotne, dezaktywowanie nowej funkcji jest stosunkowo proste. Wystarczy wejść w dowolny link lub stronę za pośrednictwem przeglądarki w aplikacji Facebook, a następnie przejść do sekcji „Ustawienia” i wybrać opcję „Historia linków”. W zakładce tej można zdecydować, czy pozostawić tę funkcję aktywną.

Historia linków – kontrowersje wokół nowej funkcji Facebooka

Facebook wprowadza opcję Historii linków, prezentując ją jako przydatne narzędzie do porządkowania aktywności przeglądania. Krytycy twierdzą jednak, że prawdziwym celem nowej funkcji jest zbieranie kolejnych danych w celu kierunkowania reklam oraz nowy sposób na utrzymywanie uwagi użytkowników.

Facebook będzie miał bowiem możliwość zapisywania historii linków w celu dostosowywania reklam do zainteresowań, co oznacza zbieranie dodatkowych informacji na temat preferencji i nawyków użytkowników. Chociaż istnieje opcja rezygnacji z tej funkcji, firma domyślnie ją włącza i zachęca użytkowników do akceptacji bez głębszego zastanowienia. Jednocześnie Facebook obiecuje też usunięcie historii linków po 90 dniach, jeśli użytkownik zdecyduje się zrezygnować z tego ustawienia.

Choć dokładna data pełnego wdrożenia nowej funkcji nie została jeszcze podana, Meta zapewnia, że proces rozszerzania dostępu do historii linków jest już w toku.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.