Fundusze VC niechętnie wspierają startupy z branży Web3. Liczba inwestycji pikuje

Ekscytacja startupami związanymi z kryptowalutami i rozwiązaniami blockchain wyraźnie opadła i widać to po nastrojach funduszy venture capital. Ich wsparcie dla projektów z dziedziny Web3 w drugim kwartale 2023 r. zmalało o 76%.

Fundusze VC niechętnie wspierają startupy z branży Web3. Liczba inwestycji pikuje

Fundusze VC przestają inwestować w kryptowaluty

Nowy raport serwisu Crunchbase nie pozostawia złudzeń – obecna scena startupowa należy do sztucznej inteligencji, a projekty z dziedziny Web3 tracą zainteresowanie inwestorów. Finansowanie tych inicjatyw ze strony funduszy venture capital (VC) w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 1,8 mld dolarów, co oznacza spadek o 76% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

W całym 2023 r. nowe projekty biznesowe oparte na kryptowalutach i blockchainie zebrały łącznie 3,6 mld dolarów – to z kolei 78-procentowy spadek w porównaniu do 16 mld dolarów inwestycji w pierwszym półroczu 2022 r. I choć jednocześnie raport wskazuje, że zastój inwestycji ze strony funduszy venture capital dotknął wszystkich branż (18-procentowy spadek w porównaniu z 2022 r.), to jednak sektor Web3 ucierpiał na tym najbardziej.

Co istotne, publikacja wspomnianego raportu zbiega się w czasie z doniesieniami na temat cięć inwestycji w Web3 w Sequoia Capital, jednym z największych funduszy VC na świecie. Według Financial Timesa firma nie tylko zmniejszyła swój fundusz kryptowalutowy z 585 mln do 200 mln dolarów, ale także zredukowała z 900 do 450 mln dolarów cały ekosystem finansowy dla Web3, który wspiera mniejsze fundusze VC i inwestorów indywidualnych.

Wpływ na tę sytuację miały dwa ściśle powiązane ze sobą czynniki. Chodzi oczywiście o nowe regulacje rynku Stanach Zjednoczonych, które zostały wprowadzone tuż po upadku największej giełdy kryptowalutowej FTX i serii zarzutów wobec jej założyciela Sama Bankmana-Frieda. Po tych wydarzeniach zaufanie inwestorów do całej branży Web3 spadło drastycznie.

Sztuczna inteligencja najgorętszym obiektem inwestycji

Kto więc na tej sytuacji zyskał najbardziej? Oczywiście startupy zajmujące się sztuczną inteligencją, które w pierwszej połowie 2023 r. zebrały łącznie 25 mld dolarów środków na rozwój działalności. To w nich, obok bardziej tradycyjnych branż, inwestorzy upatrują największych nadziei na zwrot zainwestowanego kapitału.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.