17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Google, Microsoft i OpenAI zakładają forum na rzecz odpowiedzialnego rozwoju AI
Nowo powołana do życia organizacja Frontier Model Forum skupi się na promocji bezpiecznego i odpowiedzialnego tworzenia zaawansowanych modeli językowych sztucznej inteligencji oraz minimalizacji potencjalnego ryzyka, wynikającego z rozwoju tej technologii.
Frontier Model Forum – branża AI chce regulować samą siebie
Cztery najbardziej wpływowe firmy zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji powołały do życia organizację o nazwie Frontier Model Forum (FMF). Głównym celem jej powstania jest chęć nadzorowania bezpiecznego i odpowiedzialnego rozwoju najbardziej zaawansowanych modeli językowych AI oraz promocja najlepszych praktyk w tym zakresie.
W gronie założycielskim poza Google, Microsoftem i OpenAI znalazł się także Anthropic, startup założony w 2021 r. przez Daniela i Daria Amodeich, byłych wysokich rangą pracowników OpenAI.
– Firmy zajmujące się tworzeniem technologii sztucznej inteligencji mają obowiązek upewnić się, że jest ona bezpieczna i pozostaje pod kontrolą człowieka. Inicjatywa ta jest istotnym krokiem w kierunku zjednoczenia sektora technologicznego w odpowiedzialnym rozwoju tej technologii, tak by przynosiła ona korzyści całej ludzkości – przekonywał w oświadczeniu prasowym Brad Smith, prezydent Microsoftu.
Grono założycielskie stawia przed Frontier Model Forum cztery podstawowe zadania na drodze do realizacji powyższych planów. Po pierwsze, prowadzenie zaawansowanych badań w zakresie promocji odpowiedzialnego rozwoju modeli językowych oraz ustandaryzowanej ewaluacji ich potencjalnych możliwości. Po drugie: identyfikowanie najlepszych praktyk branżowych rozwoju modeli AI. Dwa pozostałe zadania to ścisła współpraca FMF z instytucjami rządowymi, naukowymi i publicznymi oraz wsparcie w rozwoju aplikacji, które wesprą ludzkość w walce z najpoważniejszymi globalnymi problemami: kryzysem klimatycznym, cyberzagrożeniami czy wykrywaniem nowotworów na wczesnym etapie.
– Zaawansowane technologie sztucznej inteligencji mogą przynieść ogromne korzyści społeczeństwu, ale osiągnięcie tego potencjału wymaga nadzoru i zarządzania. Niezwykle ważne jest, aby firmy zajmujące się AI – zwłaszcza te, zajmujące się najpotężniejszymi modelami językowymi – wypracowały wspólne podstawy oraz rozwijały przemyślane i elastyczne praktyki w zakresie bezpieczeństwa. To pilna praca, a Forum jest dobrze przygotowane do szybkiego działania w celu poprawy stanu bezpieczeństwa AI – dodała Anna Makanju, wicedyrektorka ds. globalnych operacji w OpenAI.
FMF w ciągu najbliższych miesięcy wybierze też wewnętrzną radę nadzorczą, której głównymi zadaniami będą planowanie i realizacja strategii organizacji oraz reprezentowanie jej interesów. Forum otwarte jest też na przyjmowanie do swoich szeregów nowych firm i instytucji, które zajmują się tworzeniem zaawansowanych modeli językowych AI.
Frontier Model Forum - krytyka założycieli organizacji
Mimo szczytnych deklaracji, trudno jednak w pełni wierzyć w dobre intencje firm stojących za inicjatywą Frontier Model Forum. Wszak należy przypomnieć, że jeszcze w czerwcu 2023 r. OpenAI lobbowało za znaczącym poluzowaniem części przepisów zawartych w unijnej ustawie AI Act. Z kolei zaledwie kilka miesięcy wcześniej Microsoft zwolnił 10 tys. swoich pracowników, w tym zespół odpowiedzialny za etyczny i społeczny aspekt rozwoju AI.
Redaktor naczelny Digitized. Z dziennikarstwem związany prawie jedną trzecią swojego życia; pracował dla polskich wydań magazynów Playboy, CKM i Esquire oraz serwisów Well.pl i naTemat.pl. Prywatnie poszukiwacz sensu w bezsensie i ładu pośród entropii. Lubi mądre słowa.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.