Etyczny, a co za tym idzie – skuteczny przetarg jest gwarantem bardziej efektywnego biznesu – przekonują w najnowszym spocie reklamowym przedstawiciele i przedstawicielki polskiej branży marketingowej. Jak nie przegrać w przetargowe bingo?
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Polska potrzebuje większych postępów w dziedzinie adaptacji AI w biznesie. Według najnowszego badania Cisco AI Readiness Index jedynie 6% polskich firm jest w pełni przygotowanych do wdrożenia i wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Na świecie odsetek ten wynosi 14%.
Gra o sztuczną inteligencję. Amerykańscy pisarze oskarżają OpenAI o kradzież
Grupa amerykańskich pisarzy na czele z George’em R.R. Martinem, autorem „Gry o tron”, oskarża firmę OpenAI o „systematyczną kradzież na masową skalę”. Jest to kolejna odsłona potyczek sądowych między artystami a firmami zajmującymi się AI.
Jak informuje agencja Reuters, 20 września 2023 r. do sądu federalnego na Manhattanie wpłynął zbiorowy pozew w imieniu amerykańskich pisarzy i pisarek, którzy oskarżają OpenAI, firmę odpowiedzialną za ChatGPT, o "systematyczną kradzież na masową skalę” oraz o serię naruszeń zarejestrowanych praw autorskich. W grupie pozywających znajduje się siedemnaścioro autorów i autorek w tym John Grisham, Jonathan Franzen, George Saunders, Jodi Picoult oraz George R.R. Martin.
Pozew został zainicjowany przez Authors Guild, najstarszą i największą organizację zawodową pisarzy w USA, której celem jest walka o wolność słowa i ochronę praw autorskich. Autorzy wyrażają zaniepokojenie tym, że ChatGPT wykorzystuje ich prace bez ich zgody i tworzy teksty, które są podobne do ich własnych
Dyskusja na temat tego, w jaki sposób OpenAI i inne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wykorzystują dane, toczy się już od jakiegoś czasu. Krytycy sztucznej inteligencji od dawna podejrzewają, że zbiory wykorzystywane do trenowania algorytmów obejmują m.in. pirackie wersje książek, które od lat krążą w internecie. Twórcy żądają w pozwie odszkodowania za "utraconą możliwość licencjonowania swoich dzieł" oraz wydanie zakazu wobec OpenAI do dalszego wykorzystywania ich do kolejnych prac.
Rzecznik OpenAI nie udzielił żadnego komentarza na temat toczącego się postępowania sądowego, a sprawa wywołuje dyskusję na temat granic pomiędzy prawami autorskimi a rozwijającą się technologią. Autorzy twierdzą, że ChatGPT narusza ich prawa do twórczości, ale przedstawiciele OpenAI zapewniają, że ich system opiera się na ogólnych wzorcach językowych i nie ma intencji kradzieży czy plagiatu. Sprawa ta może mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości sztucznej inteligencji i praw autorskich.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Polska rajem dla spółek technologicznych, Ministerstwo Cyfryzacji wzmacnia internet w całym kraju, a Blik rozpoczyna ekspansję europejską. Jednocześnie WeWork znalazł się na skraju bankructwa, a Chiny mają kłopoty gospodarcze. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jak zmienił się świat po roku istnienia ChatGPT, co się dzieje w NCBR i dlaczego Meta ma (znowu) kłopoty z europejskim prawem dotyczącym prywatności? Zapraszamy na kolejny przegląd tygodnia redakcji Digitized.
Tencent wykupił udziały w Techlandzie, a Unia Europejska bierze się za regulację rynku pracy z naciskiem na samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne. Z kolei krakowska AGH pracuje nad zupełnie nowym narzędziem AI dla lekarzy. Czym jeszcze żyliśmy w minionym tygodniu?
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.