Gra o sztuczną inteligencję. Amerykańscy pisarze oskarżają OpenAI o kradzież

Grupa amerykańskich pisarzy na czele z George’em R.R. Martinem, autorem „Gry o tron”, oskarża firmę OpenAI o „systematyczną kradzież na masową skalę”. Jest to kolejna odsłona potyczek sądowych między artystami a firmami zajmującymi się AI.

Gra o sztuczną inteligencję. Amerykańscy pisarze oskarżają OpenAI o kradzież

Jak informuje agencja Reuters, 20 września 2023 r. do sądu federalnego na Manhattanie wpłynął zbiorowy pozew w imieniu amerykańskich pisarzy i pisarek, którzy oskarżają OpenAI, firmę odpowiedzialną za ChatGPT, o "systematyczną kradzież na masową skalę” oraz o serię naruszeń zarejestrowanych praw autorskich. W grupie pozywających znajduje się siedemnaścioro autorów i autorek w tym John Grisham, Jonathan Franzen, George Saunders, Jodi Picoult oraz George R.R. Martin.

Pozew został zainicjowany przez Authors Guild, najstarszą i największą organizację zawodową pisarzy w USA, której celem jest walka o wolność słowa i ochronę praw autorskich. Autorzy wyrażają zaniepokojenie tym, że ChatGPT wykorzystuje ich prace bez ich zgody i tworzy teksty, które są podobne do ich własnych

Dyskusja na temat tego, w jaki sposób OpenAI i inne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wykorzystują dane, toczy się już od jakiegoś czasu. Krytycy sztucznej inteligencji od dawna podejrzewają, że zbiory wykorzystywane do trenowania algorytmów obejmują m.in. pirackie wersje książek, które od lat krążą w internecie. Twórcy żądają w pozwie odszkodowania za "utraconą możliwość licencjonowania swoich dzieł" oraz wydanie zakazu wobec OpenAI do dalszego wykorzystywania ich do kolejnych prac.

Rzecznik OpenAI nie udzielił żadnego komentarza na temat toczącego się postępowania sądowego, a sprawa wywołuje dyskusję na temat granic pomiędzy prawami autorskimi a rozwijającą się technologią. Autorzy twierdzą, że ChatGPT narusza ich prawa do twórczości, ale przedstawiciele OpenAI zapewniają, że ich system opiera się na ogólnych wzorcach językowych i nie ma intencji kradzieży czy plagiatu. Sprawa ta może mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości sztucznej inteligencji i praw autorskich.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.