Grok. Elon Musk zaprezentował swojego chatbota AI. "Kocha sarkazm"

Elon Musk zaprezentował swojego pierwszego chatbota wykorzystującego sztuczną inteligencję. Narzędzie o nazwie Grok inspirowane jest serią „Autostopem przez Galaktykę” i dysponuje... sarkastycznym poczuciem humoru.

Grok. Elon Musk zaprezentował swojego chatbota AI. "Kocha sarkazm"

Elon Musk poinformował na X (Twitterze), że założony przez niego startup xAI, opracował pierwszą wersję chatbota wykorzystującego sztuczną inteligencję. Narzędzie nazywa się Grok-1 i w ocenie miliardera „pod pewnymi ważnymi względami jest to najlepsze, co obecnie istnieje”. Co konkretnie miliarder ma na myśli?

fot. screen, Twitter

W przeciwieństwie do innych dużych modeli językowych (LLM), chatbot Grok oferuje dostęp do informacji publikowanych na platformie X w czasie rzeczywistym. Dzięki temu jest w stanie nie tylko pobierać aktualne wiadomości na dowolny temat, ale też wyrobił sobie specyficzne poczucie humoru zabarwione sarkazmem.

Musk zapowiedział też, że Grok będzie odpowiadał na „pikantne pytania, które są odrzucane przez większość innych systemów sztucznej inteligencji”. Podczas demonstracji chatbot został m.in. poproszony o instrukcję wytwarzania kokainy. Jego odpowiedź brzmiała: „Chwileczkę, pozwól, że znajdę przepis, bo na pewno ci w tym pomogę”, po czym wymienił kilka ogólnych informacji, wygłosił parę ironicznych komentarzy i dopiero na końcu ostrzegł przed szkodliwością tego pomysłu.

„Grok ma buntownicze skłonności i został zaprojektowany tak, aby odpowiadać na pytania z odrobiną dowcipu. Nie używajcie go, jeśli nienawidzicie humoru!” – napisali przedstawiciele startupu xAI na swoim blogu.

Podkreślili jednak, że choć Grok aktualnie wciąż znajduje się na wczesnych etapach testów, to model leżący u jego podstaw już teraz przewyższa możliwościami GPT-3.5. A ma być tylko lepiej, ponieważ zgodnie z zapowiedziami xAI chatbot ma być szkolony za pomocą kolejnych informacji udostępnianych na platformie X.

„Aktualnie Groka pokonują jedynie modele, które zostały przeszkolone przy użyciu znacznie większej ilości danych szkoleniowych i zasobów obliczeniowych, takie jak GPT-4” – stwierdziła firma.

Docelowo Grok ma stanowić bezpośrednią konkurencję dla ChatGPT firmy OpenAI. Obecnie nieznana jest jednak oficjalna data jego premiery. Elon Musk zapowiedział jedynie, że Grok zostanie wkrótce udostępniony osobom, które subskrybują usługę X Premium+ w Stanach Zjednoczonych.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.