Indeks Biznesu: Firmy lepiej oceniają przyszłość niż ostatnie półrocze

Badanie CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan ujawnia mieszane uczucia wśród menedżerów firm – 61% dostrzega pogorszenie warunków biznesowych, 59% jest optymistycznych co do przyszłości, a 60% pozytywnie ocenia nadchodzące zmiany w prawie.

Indeks Biznesu: Firmy lepiej oceniają przyszłość niż ostatnie półrocze

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 34% przedsiębiorstw nie dostrzegło żadnych istotnych zmian w warunkach prowadzenia swojej działalności, przy czym szczególną uwagę zwracano na aspekty regulacyjne i administracyjne. Zaledwie 5% firm zauważyło jakąkolwiek poprawę. 

Szczególnie negatywną perspektywę przedstawiają duże przedsiębiorstwa, z których aż 74% wskazało na pogorszenie się warunków. Pogorszenie to dotknęło również 62% małych firm oraz 56% firm średniej wielkości, co wskazuje na szeroko zakrojone wyzwania w otoczeniu biznesowym.

Nastroje w kontekście biznesowym

W kontekście biznesowym, perspektywy przedsiębiorców na prowadzenie firmy w nadchodzącym roku są pozytywne. Większość, czyli 59%, wyraża optymizm, podczas gdy 38% podchodzi do przyszłości z pesymizmem. Zaledwie 3% firm nie było w stanie wyrazić swojej opinii na ten temat.

Optymizm jest szczególnie widoczny wśród menedżerów firm średniej wielkości, gdzie 73% z nich ma pozytywne nastawienie. W dużych przedsiębiorstwach ten procent to 68%, a w małych firmach – 55%.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.