Indie globalnym centrum technologii AI. Wyniki raportu „Foresight 2023 – Darkness Before Dawn”

Indie stały się globalnym centrum technologii AI. Wielkość indyjskiego rynku sztucznej inteligencji w 2022 roku wyniosła 9,4 mld dolarów. I stale rośnie.

Indie globalnym centrum technologii AI. Wyniki raportu „Foresight 2023 – Darkness Before Dawn”

Indie stały się globalnym centrum technologii AI. Wielkość indyjskiego rynku sztucznej inteligencji w 2022 roku wyniosła 9,4 mld dol. Przewiduje się, że w zaledwie 4 lata wzrośnie do poziomu 23 mld dolarów – wnioski z najnowszego raportu ekspertów z EMIS.

Eksperci EMIS (ISI Emerging Markets Group) w raporcie „Foresight 2023 – Darkness Before Dawn” przeanalizowali, jak Indie stały się globalnym centrum technologii i sztucznej inteligencji. Potwierdzają to także ostatnie wydarzenia. W lipcu świat obiegła informacja o zastąpieniu 90% pracowników jednej z tamtejszych firm botem AI, a w sierpniu indyjski lądownik Vikram, jako pierwszy na świecie, z sukcesem wylądował na południowym biegunie Księżyca. Autorzy raportu zaznaczają, że rozwój będą napędzać przede wszystkim rozwiązania AI w ramach trzech obszarów: handlu detalicznego i e-commerce, układów scalonych i czujników półprzewodnikowych, a także technologii inżynieryjnej. Przy czym wyraźnie zaznaczają, iż sama wartość AI w handlu i e-commerce już w 2031 roku osiągnie 6 mld USD, wzrastając w ciągu dekady ponad trzynastokrotnie – z 448 mln dol. w 2021 roku.

 Jak zauważyli analitycy EMIS, w 2020 roku większość firm na terenie Indii wdrożyło jakąś formę sztucznej inteligencji. Kraj wysunął się wówczas na prowadzenie wśród głównych gospodarek takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Japonia.

W 2021 roku to właśnie Indie miały największy odsetek firm, które zaczęły używać rozwiązań AI, większy nawet niż Chiny.

Jak możemy wyczytać dalej: „Jednym z możliwych skutków intensywnego wprowadzania sztucznej inteligencji jest jej wpływ na rynek pracy. Pojawiają się duże obawy, że AI zastąpi ludzkich pracowników” - czytamy w raporcie. Sam Altman z OpenAI komentuje to następująco:

„Choć ludzie zawsze dostosowywali się do zmian technologicznych, a ponadto mogą powstać nowe, wręcz lepsze stanowiska, to sztuczna inteligencja zaczęła już teraz wprowadzać zamęt na indyjskim rynku pracy."

Analitycy EMIS na podstawie przychodzących z Indii danych i informacji zapowiadają, że w najbliższych latach uchwalone zostaną tam nowe przepisy dotyczące rozwoju najnowszych technologii.

Szczególnie pilną kwestią jest teraz ochrona danych osobowych, a zwłaszcza przepisy dotyczące ich przechowywania oraz przetwarzania z wykorzystaniem narzędzi AI. Ze względu na charakter gospodarki Indii, będącej centrum outsourcingu usług IT dla całego świata, ochrona danych osobowych jest problemem o zasięgu globalnym.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.