17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Internet rzeczy a nowe wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem
Przedsiębiorstwa zwracają się do startupów skupionych na Internet of Things (IoT, Internecie rzeczy), aby sprostać nowym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem.
Internet of Things, (Internet rzeczy, IoT) to inaczej sieć obiektów fizycznych, które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu. Sieci te obejmują zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe. Obecnie istnieje ponad 15,4 miliarda urządzeń podłączonych do IoT, a eksperci spodziewają się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do ponad 29 mld.
Jednak wraz z rozrastającymi się sieciami IoT, rośnie też liczba zagrożeń z nimi związanych. Jeden z najgłośniejszych przykładów ataku z użyciem Internetu rzeczy miał miejsce podczas trwającej wojny w Ukrainie. Rosyjskie służby specjalne zhakowały kamery w kompleksach mieszkalnych i kawiarniach, aby monitorować sąsiednie ulice, zbierać informacje wywiadowcze na temat obywateli Ukrainy i monitorować konwoje z pomocą.
Nowe zagrożenia związane z Internet of Things
Choć powyższe incydenty są niepokojące, zagrożenia dla bezpieczeństwa IoT mogą stać się jeszcze większe, gdy przetwarzanie brzegowe wejdzie do głównego nurtu, a zaawansowane sieci 5G wprowadzą funkcje takie jak Reduced-Capability (RedCap) 5G, które mają przyspieszyć przyjęcie IoT w przedsiębiorstwach.
Dzięki RedCap 5G urządzenia mobilne z połączeniami komórkowymi, takie jak smartfony i zegarki, będą mogły służyć jako koncentratory, które zapewniają łączność z pobliskimi urządzeniami o ograniczonych możliwościach. Chociaż może to pomóc w usprawnieniu przepływów pracy i zapewnieniu wydajności biznesowej, słabo zabezpieczone urządzenia mobilne, które automatycznie łączą się na przykład ze sprzętem przemysłowym w celu diagnostyki, mogą również narazić te urządzenia na zagrożenia. Wśród nich najczęściej wymienia się złośliwe oprogramowanie w stylu Stuxnet, które może spowodować samozniszczenie maszyny.
– Większa liczba punktów końcowych oznacza także, że hakerzy dysponują większą powierzchnią ataku do wykorzystania, a zespoły bezpieczeństwa muszą zarządzać znacznie większą liczbą zagrożeń – powiedział analityk IDC Jason Leigh.
Istnieje jednak pewien ratunek, który może ograniczyć ryzyko związane z IoT.
– Przy ograniczonych urządzeniach trudno jest przedostać się przez nie złożonemu złośliwemu oprogramowaniu. Ponadto nowe specyfikacje sieciowe [takie jak 5.5G] zawierają szczegółowe informacje na temat komponentów bezpieczeństwa, które można wdrożyć na poziomie sieci w celu zmniejszenia ryzyka – dodał Leigh.
W dającej się przewidzieć przyszłości, bezpieczeństwo IoT, podobnie jak rynek IoT w ogóle, będzie skomplikowanym problemem bez prostego rozwiązania od jednego dostawcy. Organizacje powinny wzmocnić ochronę z istniejącymi dostawcami, a następnie wykorzystać ekosystemy partnerskie tych dostawców, aby zwiększać ogólny poziom bezpieczeństwa.
Dziennikarz i muzyczny promotor, który od ponad 10 lat odpowiada za animowanie nocnego życia Warszawy. Prowadzi autorską audycję „Noc Rezydentów” na antenie Polskiego Radia. Aktualnie zajmuje się nowymi technologiami i tematyką biznesową.
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
Bez względu na to, czy nie możecie odżałować Universal Analyticsa, czy też po prostu szukacie narzędzia analitycznego bardziej zorientowanego na prywatność danych, na rynku istnieje wiele różnych alternatyw dla Google Analytics 4. Oto najciekawsze z nich.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Upadek WeWork i wyrok Sama Bankmana-Frieda. Ponadto AI Safety Summit, nowy chatbot Elona Muska i postępowanie polskiego UODO przeciw OpenAI. Oto, czym żyliśmy w pierwszym tygodniu listopada 2023 roku.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.