17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
IBM w trybie pilnym zawiesił publikację materiałów promocyjnych na platformie X. Reklamy firmy pojawiły się bowiem obok treści promujących przemoc i mowę nienawiści. W ślad za IBM poszli także inni giganci m.in. Disney, Apple czy Paramount Global.
Poznaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Co raport ten mówi nam o polskim środowisku inwestycyjnym?
Uber i Lyft zapłacą 328 mln dolarów za "kradzieże wypłat" kierowców
Sąd stanu Nowy Jork zawarł porozumienie z platformami Uber i Lyft. Efektem tego będą rekompensaty dla kierowców, które wynoszą 328 mln dolarów. Biuro Prokuratora Stanowego podkreśliło, że jest to największa ugoda, jaką kiedykolwiek uzyskano w sprawie nieprawidłowości w obszarze odszkodowań.
Mimo zapewnień o braku oszustw wobec tysiąca kierowców, praktyki, jakie prowadziły firmy Uber i Lyft, nie były zgodne z przepisami nowojorskiego rynku pracy. Jak powiedziała w swoim oficjalnym oświadczeniu prokurator stanu Nowy Jork, Letitia James – platformy zgodziły się na wypłatę znacznych sum pieniędzy na podstawie zawartej ugody w sprawie „kradzieży wynagrodzenia”. Uber na kwotę 290 milionów dolarów,a Lyft – 38 milionów dolarów.
Koniec nieprawidłowości podatkowych
Dokumenty sądowe ujawniły, że w ostatnich latach Uber i Lyft dopuszczały się nieprawidłowości w obrębie rozliczania podatków i opłat. Obie firmy potrącały je z wynagrodzeń kierowców, uzasadniając to świadczoną umową. Jednocześnie Uber w latach 2014-2017 odliczał podatki, które powinny być opłacane przez pasażerów. Taka sama sytuacja miała miejsce u kierowców Lyft w 2015-2017 roku. Firma potrącała 11,4% tzw. opłaty administracyjnej, odpowiadającej kwocie podatku od sprzedaży i opłatom Black Car Fund.
Wprowadzone kary finansowe to nie wszystko. Oprócz odszkodowań dla kierowców platformy Uber i Lyft mają obowiązek wprowadzić nowe wytyczne dotyczące minimalnej płacy, płatnych zwolnień chorobowych, wynagrodzenia i rekrutacji. Spółki zgodziły się na ustanowienie minimalnej stawki godzinowej, która zagwarantuje kierowcom minimalne wynagrodzenie na terenie całego stanu.
„Uber zyskał po raz pierwszy umowę stanowiącą. Kierowcy ze stanu Nowy Jork, mogą teraz cieszyć się elastycznością, która jest dla nich tak ważna, jednocześnie zyskując nowe korzyści i ochronę” - czytamy w oświadczeniu Ubera.
Porozumienie jasno wskazuje, że kierowcy nie tylko otrzymają zwrot zaległych środków, ale także obie platformy wprowadzą nowe zasady, które będą zgodne z przepisami kodeksu pracy. To krok w kierunku bardziej zrównoważonej i uczciwej branży transportowej, która przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym - kierowcom i pasażerom.
Absolwentka dziennikarstwa, od lat ściśle związana z copywritingiem. Specjalistka w obszarze content marketingu. Inspiracją są dla niej światowe trendy i podróże, a równowagę i harmonię odnajduje w praktykach jogi. Dusza artystki i pasjonatka wnętrz. Szczególnie upodobała sobie styl modernistyczny.
Niedawno zwiedzałam niemal w pełni zautomatyzowaną fabrykę. Liczba pracowników była minimalna, a ich obowiązki ograniczały się do dbania o odpowiednią ilość materiałów i wciskania odpowiednich guzików. Ich prawdziwa praca zaczynała się, gdy maszyny się psuły. Wówczas ludzie okazywali się niezbędni.
17 listopada na blogu OpenAI pojawiła się informacja o tym, że Sam Altman ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego firmy. Powód? Zarząd spółki utracił do niego zaufanie. Kto przejmie po nim stery w OpenAI?
Upadek WeWork i wyrok Sama Bankmana-Frieda. Ponadto AI Safety Summit, nowy chatbot Elona Muska i postępowanie polskiego UODO przeciw OpenAI. Oto, czym żyliśmy w pierwszym tygodniu listopada 2023 roku.
Rozpoczęcie nowego biznesu wiąże się ze sporym ryzykiem. Można je jednak minimalizować, dobierając właściwy sposób finansowania swojego przedsięwzięcia. Oto sześć najpopularniejszych metod pozyskiwania środków na rozwój.
Nasza strona wykorzystuje jedynie niezbędne funkcjonalne ciasteczka (cookie). Cenimy Twoją prywatność i nie dołączamy zewnętrznych, śledzących ciasteczek. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.