Kolejna nieudana próba przejęcia Activision Blizzard. CMA zablokował umowę

Najpóźniej 18. października 2023 roku dowiemy się, czy Microsoft zdoła wreszcie przejąć Activision Blizzard King. Po sprzeciwie brytyjskiego regulatora antymonopolowego stronom udało się wypracować kompromis.

Kolejna nieudana próba przejęcia Activision Blizzard. CMA zablokował umowę

Brytyjski regulator antymonopolowy (Competition and Markets Authority) sprzeciwił się możliwości przejęcia Activision Blizzard King przez Microsoft w oparciu o zaproponowaną przez amerykańskiego potentata umowę. 22 sierpnia, w dniu upublicznienia decyzji, Microsoft przedstawił nową ofertę. Stronom udało się osiągnąć porozumienie. CMA ma teraz czas do 18 października na podjęcie ostatecznej decyzji.

Pierwsze rozmowy dotyczące przejęcia toczyły się już na początku 2022 roku. Umowa opiewała wówczas na kwotę 69 miliardów dolarów. Sprzeciw wyraziła jednak Federalna Komisja Handlu w Stanach Zjednoczonych. Sprawa trafiła przed oblicze sądu, który uznał obiekcje Komisji Handlu za nieuzasadnione. Transakcji przeciwni byli także przedstawiciele firmy Sony. Udało się jednak osiągnąć kompromis. Na mocy zawartego porozumienia Call of Duty pozostanie dostępna dla użytkowników konsoli Playstation nawet po przejęciu Activision przez Microsoft. W wydanych oświadczeniach zabrakło jednak informacji o ramach czasowych zawartych umów, użyto sformułowania "długofalowe".

Według najnowszej wersji umowy Microsoft nie nabywałby praw do streamingu aktualnej oferty Activision oraz tego, co studio wyprodukuje w trakcie kolejnych 15 lat. Prawa te przeszłyby na Ubisoft, jeszcze przed ewentualnym przejęciem Activision przez Microsoft.

Przeciwne przejęciu twórcy hitowej serii Call of Duty przez swojego największego rywala było również Sony. Obie firmy podpisały jednak porozumienie na mocy którego CoD pozostanie dostępna dla graczy na konsolach Playstation, nawet po przejęciu przez Microsoft Activision. Żadna ze stron nie precyzuje na jaki okres będzie obowiązywać umowa, wspomniano jedynie, że jest to umowa długoterminowa:

- Aby rozwiać obawy dotyczące wpływu proponowanego przejęcia na strumieniowanie gier w chmurze, zgłoszone przez brytyjskiego regulatora, restrukturyzujemy transakcję, aby nabyć węższy zestaw praw. Obejmuje to zawarcie umowy obowiązującej w momencie zamknięcia naszej fuzji, która przenosi prawa do strumieniowania w chmurze wszystkich obecnych i nowych gier Activision Blizzard na komputery PC i konsole wydanych w ciągu najbliższych 15 lat na Ubisoft Entertainment SA, wiodącego globalnego wydawcę gier. Prawa te będą obowiązywać bezterminowo - komentuje całość transakcji dyrektor Microsoft Brad Smith.

Transakcja, jeśli zostanie zatwierdzona, zakończy burzliwe 18 miesięcy dla Microsoftu, który ma nadzieję, że fuzja zwiększy popyt na konsolę Xbox. Do tej pory Microsoft poinformował, że jego wstępna oferta dla Activision została zatwierdzona w 40 krajach, w tym w Unii Europejskiej i Chinach, ale aby fuzja Microsoft - Activision doszła do skutku, musi zostać zatwierdzona przez organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii, USA i UE.

Sarah Cardell, dyrektorka generalna CMA, przekazała, że nowa oferta Microsoftu "znacznie różni się od tego, co zostało przedstawione wcześniej, ale na prawne rozwiązania będziemy musieli jeszcze poczekać”.
)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.