Koniec wsparcia dla systemu Windows 10. Nawet 240 mln PC może trafić na śmietnik

Według najnowszego raportu firmy badawczej Canalys decyzja Microsoftu o zakończeniu wsparcia dla Windows 10 może mieć fatalne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Szacuje się, że nawet 240 milionów komputerów stanie się e-odpadami.

Koniec wsparcia dla systemu Windows 10. Nawet 240 mln PC może trafić na śmietnik

Microsoft ogłosił koniec wsparcia dla Windows 10

Oficjalne zakończenie wsparcia dla systemu Windows 10 planowane jest przez Microsoft na październik 2025 roku. Po tej dacie aktualizacje zabezpieczeń staną się płatne i dostępne jedynie do października 2028 roku. Analitycy uważają, że taka decyzja może przyczynić się do powstania potężnego kryzysu środowiskowego.

Według raportu agencji Canalys Research z powodu braku kompatybilności z systemem Windows 11 na wysypiska śmieci może trafić nawet 240 mln komputerów osobistych. Szacunkowa waga tych e-odpadów sięga nawet 480 mln kg – jest to równowartość 320 tys. samochodów osobowych.

Analitycy zauważają ponadto, że nawet sprawne urządzenia, ale niespełniające nowych wymagań, mogą skończyć na wysypiskach. I chociaż większość z tych komputerów może zostać poddana recyklingowi, ich wartość rynkowa i możliwość ponownego wykorzystania znacznie spadnie ze względu na brak kompatybilności z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu.

Wzrost sprzedaży na rynku PC

Inne badanie firmy Lansweeper wykazało, że nawet 42% komputerów używanych w firmach nie nadaje się do aktualizacji do Windows 11, co jedynie potęguje problem z e-odpadami. Tymczasem zakończenie wsparcia dla Windows 10 może skłonić co najmniej 33% konsumentów do wymiany komputerów w ciągu najbliższych dwóch lat. To z kolei wygeneruje dodatkowy wzrost popytu na nowe urządzenia. Canalys spodziewa się, że rynek komputerów w 2024 roku wzrośnie o około 8%, zwłaszcza z uwagi na pojawienie się nowych urządzeń obsługujących sztuczną inteligencję.

Eksperci Canalys zauważają ponadto, że przekazywanie przestarzałych komputerów organizacjom charytatywnym z perspektywy ekologicznej może być nieopłacalne i społecznie niezrównoważone. Z drugiej strony, płatne rozszerzone wsparcie dla Windows 10 może być barierą dla wielu użytkowników, która skłoni ich do migracji na nowocześniejsze komputery obsługujące Windows 11.

Mimo braku regulacji odnoszących się do podejmowania odpowiednich działań w tej sprawie wydaje się, że jedynym skutecznym krokiem, który może zmniejszyć problem e-odpadów, jest współpraca między różnymi sektorami branżowymi.

)

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.