Mapa europejskiego ekosystemu startupów: Ukraina

– Życie wciąż tu istnieje. I rynek, i pieniądze – mówił, nie kryjąc zdziwienia, jeden z inwestorów po niedawnej wizycie w Ukrainie. To jednak żadne zaskoczenie: mimo niemal 2 lat wojny ludzie starają się normalnie funkcjonować, a przedsiębiorcy – rozwijać biznesy. A perspektywy są tylko lepsze.

Mapa europejskiego ekosystemu startupów: Ukraina

W przededniu rosyjskiej inwazji ukraiński ekosystem startupów był jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej. Z raportu Central and Eastern European startups 2022 opracowanego przez Google for Startups wynika, że pod koniec 2021 roku jego całościowa wartość sięgnęła ponad 27 miliardów euro – najwięcej w nowoczesnej historii kraju. Była tym samym niemal czterokrotnie wyższa niż pod koniec 2020 r. i ponad dziewięciokrotnie wyższa niż jeszcze w 2017 r.

O znakomitej sytuacji na rynku świadczyły też dobre nastroje inwestorów – ukraińskie startupy łącznie zebrały w 2021 roku 832 miliony dolarów finansowania z funduszy venture capital. Dodatkowo na przełomie lat 2021-22 przedsiębiorcy odradzali się z pandemicznego zastoju i znów zaczęli z powodzeniem zatrudniać nowe osoby do pracy. Jednocześnie w całej Ukrainie z pełną mocą funkcjonowały krajowe fundusze inwestycyjne, akceleratory i aniołowie biznesu na czele z instytucjami takimi jak Ukrainian Startup Fund (USF). I właśnie w tych okolicznościach nadszedł cios ze strony Rosji.

Uzyskaj pełny dostęp do magazynu

Zarejestruj się bezpłatnie, by uzyskać dostęp do całości tego artykułu.

Zarejestruj się
Masz już konto?

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.