Mapa europejskiego ekosystemu startupów: Ukraina

– Życie wciąż tu istnieje. I rynek, i pieniądze – mówił, nie kryjąc zdziwienia, jeden z inwestorów po niedawnej wizycie w Ukrainie. To jednak żadne zaskoczenie: mimo niemal 2 lat wojny ludzie starają się normalnie funkcjonować, a przedsiębiorcy – rozwijać biznesy. A perspektywy są tylko lepsze.

Mapa europejskiego ekosystemu startupów: Ukraina

W przededniu rosyjskiej inwazji ukraiński ekosystem startupów był jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie Środkowo-Wschodniej. Z raportu Central and Eastern European startups 2022 opracowanego przez Google for Startups wynika, że pod koniec 2021 roku jego całościowa wartość sięgnęła ponad 27 miliardów euro – najwięcej w nowoczesnej historii kraju. Była tym samym niemal czterokrotnie wyższa niż pod koniec 2020 r. i ponad dziewięciokrotnie wyższa niż jeszcze w 2017 r.

O znakomitej sytuacji na rynku świadczyły też dobre nastroje inwestorów – ukraińskie startupy łącznie zebrały w 2021 roku 832 miliony dolarów finansowania z funduszy venture capital. Dodatkowo na przełomie lat 2021-22 przedsiębiorcy odradzali się z pandemicznego zastoju i znów zaczęli z powodzeniem zatrudniać nowe osoby do pracy. Jednocześnie w całej Ukrainie z pełną mocą funkcjonowały krajowe fundusze inwestycyjne, akceleratory i aniołowie biznesu na czele z instytucjami takimi jak Ukrainian Startup Fund (USF). I właśnie w tych okolicznościach nadszedł cios ze strony Rosji.

Świetnie! Twoja rejestracja się powiodła.

Witaj z powrotem!

Twoja rejestracja w Digitized - magazyn dla ludzi w cyfrowym świecie zakończyła się sukcesem.

Sukces! Sprawdź swoje konto e-mail w poszukiwaniu magicznego linku do logowania.

Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.

Twoje informacje rozliczeniowe nie zostały zaktualizowane.